Відповіді до теми: творчість М. Шашкевича, М. Гоголя

1. Що ви знаєте про “Руську трійцю” ?

“Руська трійця” – гурток, який виник у 30-і роки у Львівській духовній семі­нарії. Спочатку було лише троє учасників. Це Маркіян Шашкевич, Іван Вагиле – вич і Яків Головацький. 1833 року вони видали рукописну збірку “Син Русі”, до якої ввійшло 15 віршів. За рік було видано другу збірку, але через кирилицю вона була заборонена цензурою, а за “Руською трійцею” почався негласний нагляд по­ліції. 1836 року було видано “Русалку Дністровую”, написану живою українською мовою. Ця збірка

відіграла величезну роль у літературному процесі України.

2. Кого називають батьком “Русалки Дністрової”? Що ви про нього знаєте?

Це Маркіян Шашкевич. Він народився 1811 року в с. Підліссі Золочівського повіту. Вчився у сільського дяка, у Золочівській школі, потім у гімназіях Бережан та Львова, згодом у Львівській духовній семінарії. 1830 року через те, шо Шаш­кевич пізно повернувся з міста, його відрахували з семінарії. Батько не прийняв його до себе. На прожиття заробляв переписуванням книжок. Через три роки його поновили в семінарії. Того ж року він організував гурток “Руська трійця”. Шашкевич написав

“Читанку…”, вірші на історичну тематику, видав брошуру “Азбука і абецадло”. Шашкевич прожив лише 32 роки.

3. Яка історична подія лягла в основу поезії М. Шашкевича “О Наливайку”.

У цій поезії розповідається про битву під Білою Церквою українських по­встанців на чолі з Северином Наливайком та польським регулярним військом під керівництвом польного (воєнного) гетьмана Жолкевського. Козаки у цій битві за­знали поразки і мусили рятуватися втечею. Проте й для поляків бій виявився пір – ровою перемогою – надто великими були їхні втрати.

4. Яким чином місцевість, де народився Гоголь, вплинула на його творчість?

М. В. Гоголь народився у Великих Сорочинцях – поблизу Миргорода, Пол­тавської області. Знайомство з українським фольклором та народними вірування­ми позначилося на його творчості. Саме з української народної демонології ви­никають деякі риси гоголівського романтизму. Звідси і соковита, колоритна мова творів Гоголя.

5. Коли вийшла друком перша книга повістей М. Гоголя і яку назву вона мала? 1831 року вийшла друком перша книга повістей М. Гоголя, а 1832 року – дру­га, під загальною назвою “Вечори на хуторі поблизу Диканьки”. До першої книги увійшли твори: “Сорочинський ярмарок”, “Вечір проти Івана Купала”, “Майська ніч, або утоплениця”, “Зникла грамота”; до другої: “Ніч перед Різдвом”, “Страшна помста”, “Іван Федорович Шпонька та його тітонька”, “Зачароване місце”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Відповіді до теми: творчість М. Шашкевича, М. Гоголя