Відповіді до теми: творчість І. Багряного

1. За що Івана Лозов “ягу (Багряного) в школі прозвали “мазепинцем” ?

Іван Багряний (Лозов’яга) вчився в Охтирській церковнопарафіяльній школі. Навчання у школі велося російською мовою, але вдома спілкувалися тільки рід­ною мовою. Іван самостійно познайомився з творчістю Т. Шевченка, Л. Глібо – ва, інших відомих українських майстрів слова. їхня поезія надихала майбутнього письменника писати вірші українською мовою, за що його й прозвали в школі “мазепинцем”.

2. Чому Іван Багряний не отримав диплома про вищу освіту, незважаючи

на те, що закінчив Київський художній інститут?

3. Кому була присвячена поема І. Багряного “Аує Магіа”?

Поема “Аує Магіа” вийшла друком 1929 року і мала сміливу присвяту: “Всім бунтарям і протестантам, всім, хто родився рабом і не хоче бути ним, всім скрив­дженим і зборканим і своїй бідній матері – крик свого серця присвячую”. Доки цензори додивилися, чим насправді була ця поема, книжка розійшлася по крам­ницях і мала великий попит.

4. Як у свідченнях слідчому НКВС Іван Багряний викладає свої переконання? Уперше Іван Багряний був заарештований у 1932 році за приналежність до лі­тературного

угруповання “Марс” та контрреволюційну діяльність. У свідченнях Багряний писав:

1) “Я мушу працювати для української культури насамперед, і твори мусять бути національними не тільки формою, а й змістом. Я – український письменник”.

2) “Національну політику розв’язано не досить вдало, вірніше, в цій справі ба­гато перекручень, як-то: кепсько поставлено справу з українізацією, а коли про це говорять, звинувачують у націоналізмі. Потім: російській культурі надається пере­вага й створено для неї кращі умови, за рахунок нашої російська культура домі­нує. Ми в неї в давній залежності”.

3) “У своєму культурному розвитку нам треба орієнтуватися на Європу, а не на Москву. Протягом 1929-1930-х та 1931 -1932-х років погляди мої змінилися лише в той бік, що стали сталішими та поширились на іншу ділянку нашої дійс­ності. Так, я вважав, що ми скривджені й економічно, що, мовляв, багато відда­но, а мало за те маємо”.

Людей і за менші “гріхи” засуджували на довгі роки ув’язнення. Цими “зізнан нями” 25-річний І. Багряний підписав собі вирок.

5. Про що розповідається у творі Іван Багряного “Сад Гетсиманськчй”?

16 червня 1938 року письменника заарештовують знову – за антирадянські твори. Понад два роки він відсидів у харківській в’язниці. Його водять на допи ти, страшно катують, але у відповідь – ані крику, ані зізнань. Слідчі вибивали ся із сил, безперервно змінювали один одного на допитах, намагаючись зламати в’язня. Усі ті страхіття І. Багряний описав у творі, навіть не змінивши прізвищ своїх мучителів. Володимир Винниченко, прочитавши роман, був страшенно вра­жений і назвав його “великим, вопіющим і страшним документом” радянської дійсності.

6. Для чого автор згадує у романі про Дем “яна Многогрішного?

Як зазначає автор, Дем’ян Многогрішний був прадідом Григорія Многогріш­ного. Сам Дем’ян – наказний гетьман Лівобережної України, який разом із Сом­ком, Брюховецьким, Мазепою, Самойловичем тримався думки роз’єднання з Росією. Залишившись без допомоги Дорошенка у боротьбі проти Росії, Много­грішний погоджується на пропозицію князя Григорія Ромодановського перейти на бік московського царя. 1672 року Многогрішного позбавили гетьманства і ра­зом з сім’єю відправили в Сибір, висунувши проти нього 38 звинувачувальних пунктів. Дем’ян Многогрішний потрапив до Сибіру у XVІІ столітті, а його прав­нук – у XX ст.

Для чого автор згадує цей факт? Існує думка, що однією з причин заслання до Сибіру Григорія Многогрішного було саме споріднення з Дем’яном, шляхетність походження за радянських часів вважалася злочином.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Відповіді до теми: творчість І. Багряного