Відповіді до теми: творчість Миколи Куліша

1. Які події особистого життя М. Куліша вплинули на творчість письменника і на вибір сюжету п “сси “97”?

Миколу Куліша, як і багатьох його рювесників, захопила романтика революцій­них подій. У рідному містечку Олишки, куди він повернувся на початку 1918 року, Куліш приєднався до групи місцевих більшовиків, а на початку 1970 року вступив до КП(б)У і був членом Дніпровського ревкому. Працював скрізь, куди його посилала партія. 1921 року був “завідателем”, як тоді говорили, губернського відділу соціально­го виховання, їздив по всій губернії,

рятуючи школярів і вчителів від голодної смерті, бачив страхіття голоду, людське здичавіння і благородство духу. Усе це М. Куліш від­творив у своїй першій п’єсі “97”. Драматург безжально торкався ран, які ще кровото­чили, розповідав про ще пам’ятні кожному страждання рідного народу. 2. Схарактеризуйте комедійний талант М. Куліша.

М. Куліш любив і цінував жарт, гостре слово ще в міському училищі та в гімназії, звідки його виключили за сатиричні вірші й поеми. Почуття гумору письменник проніс крізь усі випробування часів війни та революції. Настав час, і він “згадав” про свій дар. “Написав 80 сторінок

(рясних, густих) і сам себе по лобі ляпнув. Як же це я забув про мій природний гумор? Він ще не покинув мене і вірний мені, мабуть, довіку. Трошки гострий став, з сарказмом посватався – та не біда. У пригоді стане”, – писав Куліш у листі до І Дніпровського. Гумор ста – вав у пригоді навіть тоді, коли драматург писав п’єси “97” і “Комуна в степах”, які наповнені драматичними, навіть моторошними сценами. Гумористичні репліки, ситуації відіграють у цих творах важливу роль.

Куліш писав: “Придивляюсь до життя скрізь, де буваю… Контрасти, мішани­на, крик, конфлікти, регіт, сльози, азіатчина й паростки нової культури. Бурх­лива, розпорошена, розсмикана доба. Неп!!! Аж проситься, аж лізе на полотно”.

Перебуваючи на відпочинку, Куліш за чотири тижні написав комедію “Так іагинув Гуска”, пізніше з’явилася друком і була поставлена в театрі сатирична комедія “Хулій Хурина”, багато кумедних сцен у п’єсі “Народний Малахій”. Та першиною комедійного таланту Куліша стала, звичайно, п’єса “Мина Мазайло” і Як Микола Куліш зображує українське село 20-х років XX століття?

“97” – це п’єса про українське село 20-х років. Конфлікт п’єси розгортаєть­ся в трагічних обставинах. Голод викошує село, трапляються навіть випадки ка­нібалізму.

Сюжет п’єси мав цілком реальну основу. Голод у слободі почався через те, що продзагонівці відібрали у селян увесь хліб.

Громада розділилась на два ворожі табори: одні селяни підтримують радянську владу, а інші мріють про повернення старих порядків і своїх статків.

П’єса “Комуна в степах” була своєрідним продовженням “97”. Конфлікт у цій п’єсі розгортається між куркулями і комунарами за спірний шматок землі та па­ровий млин. Комуна для них – це мрія, можливість швидко збудувати на місці куркульського хутора “сад соціалізму”.

Тематично із згаданими вище двома п’єсами пов’язана соціальна драма “Про­щай, село”.

Кожна з цих п’єс і всі разом показують трагедію українського села. Воно роз­шматоване на частини, забуто багаторічні традиції, зруйновано усталений побут, і нехай не всі селяни розуміють, що насправді сталося, але трагедія народу від цього не стає меншою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Відповіді до теми: творчість Миколи Куліша