«Нові люди» в романі «Що робити?»

Роман Чернишевського «Що робити?» є художнім твором, «розумовим експериментом» автора, який прагне зрозуміти можливий розвиток тих ситуацій, колізій, типів особистостей і принципів їхньої поведінки, що вже склалися за сучасного життя.

Роман «Що робити?» мас підзаголовок: «З розповідей про нових людей». У своєму творі Чернишевський хотів показати, як позитивні ідеали поступово переходять у сферу практичної діяльності, доступної простим людям нового типу. Тому й сюжет роману автор будує на прикладі життя звичайної жінки.

Нові люди істотно

відрізняються від нігіліста Базарова. Головний герой «Батьків і дітей» найважливішим завданням вважав «місце розчистити». Чернишевський на фоні полеміки, що розвивається навколо роману Тургенєва, показує, що нові люди творять. Новою є і теорія розумного егоїзму, або теорія розрахунку вигід. На думку автора, людина може цілком розумно розрахувати свій егоїстичний шлях до щастя.

Розрахунок своєї вигоди передбачає шанобливе ставлення до інших людей: «Щоб люди могли насолоджуватися щастям кохання, вони повинні бути в оточенні таких же щасливих людей». Таким чином, теорія розумного егоїзму стає теорією революційного

альтруїзму.

Прикладом розумного егоїзму можуть бути міркування Лопухова, який «пішов зі сцени», коли побачив, що Віра Павлівна і Кірсанов кохають одне одного. Дії Лопухова показують, що моральний рівень нових людей дуже високий. І сама Віра Павлівна заспокоюється лише тоді, коли Лопухов стає повністю щасливим.

Створюючи у своєму творі образи «звичайних нових людей», Чернишевський показує, що розкутість і свобода дають можливість найбільш повно й яскраво розкрити людині свій розумовий та творчий потенціал.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

«Нові люди» в романі «Що робити?»