Образ Рахметова у романі М. Г. Чернишевського “Що робити?”

Роман М. Г. Чернишевського “Що робити?” був написаний у Петропавлівській фортеці. Він був розпочатий 14 грудня 1862 року і закінчений 4 квітня 1863 року. Він писався в епоху підйому революційного руху в Росії. Герой роману Рахметов – революціонер. По походженню він дворянин. Батько його був багатою людиною. Але привільне життя не удержало Рахметова у маєтку батька. Він виїхав із провінції і поступив на природний факультет у Петербурзі. Рахметов легко зблизився у столиці із прогресивно мислячими людьми. Познайомився з Кірсановим, від якого

довідався багато нового і передового у політичних відносинах. Став багато читати. Через півроку він перестав читати книги і сказав: “Тепер читання стало для мене справою другорядною. Я із цієї сторони готовий для життя”. Він став наказувати сам собі і ці накази виконувати точно в строк. Далі Рахметов став загартовувати організм. Брався за найважчу роботу. Був навіть бурлакою. Все це він робив, готуючись до великих революційних справ. Рахметов рухався обраним раз і назавжди шляхом.

Він їв тільки те, що їли прості люди, хоча мав можливість харчуватися краще. Пояснював він це просто: “Так потрібно – це дає повагу і любов

простих людей. Це корисно, може придатися”. Рахметов відмовився від одруження на багатій молодій вдові. Пояснив він це так: “…Я повинен придушити в собі любов: кохання до вас зв’язало б мені руки, вони і так не швидко розв’яжуться у мене – уже зв’язані”. Чернишевський в образі Рахметова зобразив революційного вождя, особливу людину. Про таких людей автор писав: “…Це кольори кращих людей, це двигуни двигунів, це сіль солі землі”. Рахметов – лицар без страху і докору, людина, начебто викувана зі сталі. Він з разючою швидкістю розширює круг своїх знань, уважно вивчає життя.

Як діюча особа Рахметов з’являється у главі “Особлива людина”. У інших главах його ім’я тільки згадується. Але відчувається, що образ цей центральний, що Рахметов – головний герой роману “Що робити?”. Глава “Особлива людина” утворює як би маленьку самостійну повість у романі, ідея якого не буде без неї повною і зрозумілою. Розповідаючи про Рахметова, Чернишевський навмисне зрушує тимчасові рамки і не дає послідовної характеристики і біографії. Він використовує натяки і недомовки, переплітаючи те, що про нього “знали”, з тим, що “довідалися” згодом. Тому кожний штрих біографії має принципове значення. Наприклад, походження. Дійсно, чому різночинець Чернишевський робить головним героєм соціально-політичного роману дворянина, родовід якого йде в глиб століть? Можливо, по думці письменника, образ революціонера-дворянина робив ідею революції більш переконливою і привабливою. Раз кращі представники дворянства відмовляються від своїх привілеїв, виходить, криза назріла. Переродження Рахметова почалося у ранній юності. Сім’я його була, мабуть, кріпосницька. Про це говорить скуповуючи фраза: “Та й бачив він, що в селі”. Спостерігаючи жорстокості кріпосного права, юнак став міркувати про справедливість. “Думки стали бродити в ньому, і Кірсанов був для нього тим, що Лопухов для Віри Павлівни”. У перший же вечір він “жадібно слухав” Кірсанова, “переривав його слова вигуками і прокльонами тому, що повинне загинути, благословеннями тому, що повинне жити”. Рахметов відрізняється від Лопухова і Кірсанова не тільки своїм аристократичним родовідом, але й тим, що має виняткову силоміць характеру, що проявляється у постійному загартуванні тіла і духу, але особливо завзятістю справою підготовки до революційної боротьби. Ця людина ідеї у найвищому змісті слова. Мрія про революцію для Рахметова – керівництво до дії, орієнтир усього особистого життя.

Яскраво проявляється в Рахметові прагнення до зближення із простими людьми. Це видно з його подорожі по Росії, занять фізичною працею, суворим самообмеженням в особистому житті. Народ прозвав Рахметова Микитушкою Ломовим, виражаючи цим свою любов до нього. На відміну від різночинця Базарова, що поблажливо розмовляв з “товстобородимі” мужиками, дворянин Рахметов дивиться на народ не як на масу, що підлягає вивченню. Він вважає, що народ гідний поваги і намагається випробувати хоч частину тієї ваги, що висить на мужицьких плечах. Рахметова Чернишевський показує як людину “дуже рідку”, “особливої породи”, але у той же час як особу типову, приналежну до нової суспільної групи, хоча і нечисленної. Письменник наділив “особливу людину” суворою вимогливістю до себе і інших, навіть похмурою зовнішністю.

Віра Павлівна спочатку знаходить його “дуже нудним”. “Лопухов і Кірсанов, і всі, що не боялись нікого і нічого, почували перед ним часом і деяке боягузтво… крім Маші й рівних їй або тих, що перевершували її простотою душі й плаття”. Але Віра Павлівна, пізнав ближче Рахметова, говорить про нього: “…Яка це ніжна і добра людина!”. Рахметов – ригорист, тобто людина, що ніколи і ні в чому не відступає від прийнятих правил поведінки. Він готовить себе до революційної боротьби і морально, і фізично. Проспавши ніч на цвяхах, він пояснює свій вчинок, широко і радісно посміхаючись: “Проба. Потрібно. Неправдоподібно, звичайно, однак, про всякий випадок потрібно. Бачу, можу”. Таким, напевно, Чернишевський бачив вождя революціонерів. На питання “Що робити?” Микола Гаврилович відповідає образом Рахметова і словами, поміщеними в епіграфі. Фігура цього ригориста вплинула на наступні покоління російських і закордонних революціонерів. Про це говорять визнання цих людей, що їх “улюбленцем був особливо Рахметов”. Мені подобається Рахметов. Він має ті якості, яких не вистачає Базарову. Я захоплююся його завзятістю, волею, витривалістю, вмінням підкоряти своє життя вибраному ідеалу, сміливістю, силою. Мені хочеться хоч небагато бути схожою на цього героя.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Морально-етичний твiр теми.
Образ Рахметова у романі М. Г. Чернишевського “Що робити?”