“Нові люди” у романі М. Г. Чернишевського “Що робити?”

М. Г. Чернишевський писав свій роман “Що робити?”, будучи ув’язненим у Петропавловській фортеці. У цьому романі він писав про “нових людей”, які тільки що з’явилися в країні. У романі “Що робити?”, у всій його образній системі Чернишевський намагався представити в живих героях, у життєвих ситуаціях ті нормативи, які, як він вважав, повинні з’явитися головним мірилом суспільної моралі. У їхньому твердженні Чернишевський бачив високе призначення мистецтва. Герої “Що робити?” – “особливі люди”, “нові люди”:

Лопухов, Кірсанов, Віра Павлівна. Їх так званий розумний егоїзм – є результатом усвідомленої цілеспрямованості, переконаності в тім, що індивідуумові може бути цілком добре лише у розумно побудованому суспільстві, серед людей, яким теж добре. Цих правил, як ми знаємо, дотримувався у житті сам Чернишевський, ними користуються “нові люди” – герої його роману. “Нові люди” не грішать і не каються. Вони завжди міркують і тому роблять тільки помилки у розрахунку, а потім виправляють ці помилки і уникають їх у наступних справах. У “нових людей” добро та істина, чесність і знання, характер і розум виявляються
тотожними поняттями.

Чим розумніше людина, тим вона чесніше, тому що вона менше робить помилок. “Нові люди” ніколи нічого не жадають від інших, їм самим необхідна повна воля почуттів, думок і вчинків, і тому, вони глибоко поважають цю волю у інших. Вони приймають друг від друга те, що дається, – не говорю, добровільно, цього мало, але з радістю, з повною і живою насолодою. Лопухов, Кірсанов і Віра Павлівна, що є у романі “Що робити?” головними представниками людей нового типу, не роблять нічого такого, що перевищувало б звичайні людські можливості. Вони люди звичайні, і такими людьми визнає їх сам автор. Ця обставина надзвичайно важлива, і вона надає всьому роману особливо глибоке значення. Зображаючи Лопухова, Кірсанова і Віру Павлівну, автор затверджує: от такими можуть бути звичайні люди, і такими вони повинні бути, якщо хочуть знайти у житті багато щастя і насолоди. Бажаючи довести читачам, що вони дійсно звичайні люди, автор виводить на сцену титанічну фігуру Рахметова, якого він сам визнає незвичайним і називає його “особливим”. Рахметов у дії роману не бере участь, так йому в ньому нема чого й робити. Такі люди, як він, тільки тоді і там бувають необхідні, де вони можуть бути історичними діячами. Їх не задовольняє ні наука, ні сімейне щастя. Вони люблять всіх людей, страждають від кожної несправедливості, що відбувається, переживають у власній душі велике горе мільйонів і віддають на зцілення цього горя все, що можуть віддати.

Спробу Чернишевського представити читачам особливу людину можна назвати вдалою. До нього брався за цю справу Тургенєв, але зовсім безуспішно. “Нові люди” Чернишевського – діти міських чиновників і міщан. Вони працюють, займаються природничими науками і рано почали пробивати собі дорогу у життя. Тому вони розуміють людей праці і виходять на шлях перетворення життя. Вони займаються справою, яка необхідна народу, відмовившись від усіх благ, які могла б їм дати приватна практика. Перед нами ціла група однодумців. Основою їхньої діяльності є пропаганда. Студентський кружок Кірсанова – один з найдійовіших. Тут виховуються молоді революціонери, тут формується особистість “особливої людини”, революціонера-професіонала. Чернишевський зачіпає і проблему емансипації жінок. Вирвавшись із рідного дому, Віра Павлівна звільняє і інших жінок. Вона створює майстерню, де допомагає бідним дівчатам знайти своє місце у житті. Чернишевський у такий спосіб хоче показати, що потрібно перенести з майбутнього у сьогодення. Це і нові трудові відносини, і справедлива оплата праці, і сполучення розумової праці з фізичним. Таким чином, російська література як дзеркало відбила появу “нових людей”, нові тенденції у розвитку суспільства. У той же час літературні герої стали зразками для поклоніння, для наслідування.

А соціальна літературна утопія “Що робити?” у тій частині, де розповідається про справедливу організацію праці і винагороду за працю, стала дороговказною зіркою для декількох поколінь російських революціонерів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

“Нові люди” у романі М. Г. Чернишевського “Що робити?”