Коротка характеристика твору Петро І Толстого А. Н

Робота над романом “Петро Перший” почалася в 1929 р. і тривала до кінця життя письменника в 1945 р. Роман залишився незавершеним. Книга про Петра Першому – це широке історико-епічне полотно. Звідси його сюжетно-композиційна багатоплановість, многогеройность, всеохоплення авторського бачення. Товстої бачить у Петрові І національного героя, що підкоряє все своє життя й діяльність долі Росії Петро – особистість, що стягає до себе всі сюжетні лінії, всіх діючих осіб. Фігура Петра масштабна, він розкривається у всій грандіозній суперечливій

натурі – великодушний і жорстоких, відважних і нещадний до ворогів державний діяч, геніальний реформатор. Поряд з невигаданими героями – князями, боярами, воєначальниками – у романі яскраво й опукло показані вигадані герої з різних соціальних шарів: селяни, стрільці, купці, священнослужителі.

Сюжет і композиція роману обумовлені багатоплановим авторським задумом – створення трьох книг. Перша книга насичена швидко поміняють одна іншу картинами російського життя, у ній з’являються три плани: 1) царівна Софія, що керує країною; 2) юний Петро, що поступово виростає вединоличного правителя; 3) важке

життя народу Центральне місце в першій книзі – боротьба між Софією й Петром. Друга книга менш насичена історичними подіями. “Кінчалася візантійська Русь”, почалася перетворювальна діяльність Петра, що сколихнуло все, що було сильного й здорового на Русі.

У той же час росте невдоволення в народі. Третя книга залишилася незакінченої Петро в ній з’являється мудрим і далекоглядним політиком, що навчився перемагати. Образотворчі прийоми письменника: лаконічні портретні описи, мовна характеристика, сама мова роману, що сполучить літературну мову, архаїзми, живе народне мовлення, документи, листи.

Художньою своєрідністю роману є виняткове багатоголосся, уміння помічати й описувати жести, голос, погляд, пози, телодвижения, одяг. Багатоликий образ народу: народна маса говорить голосами ожилої епохи, минуле з’являється відчутно, народжується образ часу. А. Толстой відтворить правдивий образ Петровской епохи й самого царя, допомагає читачеві “фізично бачити чита_”. А. М. Горький писав А. Толстому: “Петро” – перший у нашій літературі історичний роман, книга – надовго”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Коротка характеристика твору Петро І Толстого А. Н