Юрій Федькович

Народився Осип-Домінік Юрій Гординський де Федькович у селі Сторонець-Путилів (тепер селище Путила Чернівецької області) 8 серпня 1834 р. Батько охрестив його за латинським обрядом, тому і мав хлопець подвійне ім’я Осип-Домінік. У зрілому віці письменник зрікся латинської віри і взяв ім’я Юрій. Батько його був хоч і шляхтич, але малокультурний, грубий, діти і дружина потерпали від нього.

Вчився в реальному училищі в Чернівцях.

У чотирнадцять років мусив покинути рідну сторону через пере­слідування його старшого брата і вирушити на

заробітки в Молдову. Повернувся через три роки.

1852-1863 рр. служив в австрійській армії. Пізніше Ю. Федько­вич яскраво змалював тяжку долю солдата в своїх віршах, у повісті “Три як рідні брати”.

Перший свій вірш поет написав латинськими буквами, бо зовсім не вмів писати українською. Друкуватися почав у полемічній бро­шурі “Слово на слово до редактора “Слова”.

1862 р. вийшла збірка “Поезії Іосифа Федьковича”.

Пізніше поет писав “Поезії Юрія Городенчука-Федьковича” (1867-1868). Багато сил віддавав він народній освіті. Склав україн­ський “Буквар” і видав шкільний пісенник.

У 1876 р. видав збірку оповідань “Повісті Осипа Федьковича”, пізніше написав драму “Довбуш”, історичну трагедію “Хмельниць­кий”. Виявив свої вміння і в жанрі поеми.

До кінця життя поет працював редактором газети “Буковина” в Чернівцях.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Юрій Федькович