Народні заступники в зображенні Юрія Федьковича

Як палкий патріот, Юрій Федькович вірив у незламні сили народу, прагнув, щоб його слово кликало до бою і наближало час, коли «ті пропадуть, що кайдани нам кують». Тому цілком природно, що однією з центральних тем творчості Федьковича є возвеличення визвольної боротьби, поетизація її ватажків.

Про славетного героя Олексу Довбуша, керівника повстання опришків у першій половині XVIII століття написано поему «Довбуш». З любов’ю змальовано цей образ у поемі. Його краса незвичайна: «красний, красний, як царевич, двадцять років і чотири». Це людина

надприродної сили (він «рве пістоля, зводить скали»), нестримних душевних переживань.

Безмежно віддані своєму ватажкові опришки. Це люди могутні, буйні, жваві, з бистрими очима. Вони, за словами поета, не п’ють води, тільки ворожу кров і буйні вина, ніколи не їдять хліба, лиш зуброве м’ясо. Так Федькович опоетизував силу народу і їхнього ватажка. Ту силу, яку не здатен перемогти жоден ворог.

Таким самим відданим справі народній, прекрасним і мужнім є й інший народний захисник – герой однойменної поеми Федьковича Лук’ян Кобилиця. Як і поема Шевченка «Гайдамаки», вона починається з різкого протиставлення

минулого Буковини і сучасності. Це не ідеалізація минулих часів.

Просто Федькович обгрунтовує неминучість боротьби народу за свободу, адже той, хто дихав учора повітрям волі, сьогодні миритись не буде зі своїм скрутним становищем. І вірний син Буковини встає на чолі цієї боротьби.

Гори мої сині,

Або я вас вирятую,

Або за вас згину!

Боротьба закінчується поразкою. Тужить за вбитими синами рідна земля. Місяць зупинився серед неба і не світить нікому. Русалоньки більше не виходять грітися на берег, понурі розмови ведуть сови. Здається, ніколи вже «руські соколи» не будуть вити гнізд, ніхто не заступиться за праведну волю.

Та то тільки здасться – народні месники, заступника не дадуть згаснути сонцю правди.

…нам ще не конче

Журитися! Наша правда

Велика, як сонце, – утверджує Ю.Федькович.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Народні заступники в зображенні Юрія Федьковича