Відповіді до теми: творчість В. Шевчука
1. Що пробудило в дитинстві В. Шевчука інтерес до української літератури?
Народився письменник у місті Житомирі 20 серпня 1939 року у родині шевця Олександра Івановича. Про свого батька в автобіографії він скаже так: “Був великий трудівник, і я ніколи не пам’ятаю його при безділлі – і після роботи сидів на своєму пасастому стільці і шив взуття, бо жили ми дуже бідно. При роботі вельми любив, коли мати читала йому українську класику, улюбленими його письменниками були І. Нечуй-Левицький та Панас Мирний. Отак вони допізна засиджувалися:
2. Як склачася доля брата В. Шевчука – Анатолія 9
Найцікавіше, що саме старшому синові пророкувалася письменницька доля. Анатолій рано почав друкуватися, його помітив Іван Сенченко… Так тривало до 1966 р., коли Анатолія Шевчука було арештовано і відправлено на п’ять років
3. Як відбувалося становлення письменника Валерія Шевчука?
У шкільні роки Валерій Шевчук захоплювався географією та геологією. Намагався вступити до Львівського лісотехнічного інституту – не поталанило.
1957 року закінчив технічне училище в Житомирі, згодом навчався на історико – філософському факультеті Київського університету. Відкрив для себе В. Винни – ченка, Є. Плужника, М. Грушевського. У ті роки пробує також писати вірші, оповідання, бере участь у літературній студії при видавництві “Молодь” та університеті.
4. Як мочав свій творчий шлях В. Шевчук?
1961 року дебютував у збірнику “Вінок Кобзареві” новелою “Настунька”. У цей період захоплюється творчістю Гейне, а також Василя Чумака, чия поезія “потрясла” настільки, шо знищив власні твори і вирішив “почати новий період”. А вже на початку 60-х рр. В. Шевчук досить активно друкувався в “Літературній Україні”, “Вітчизні”. Після закінчення університету працює власним кореспондентом газети “Молода гвардія” по Житомирській області. Одержав тавро “не – благонадійного” і був відправлений на службу до армії в Мурманську область. 1965 року повернувся в Україну. Після арешту брата залишився безробітним… 1967 року з’являється перша книжка оповідань “Серед тижня”. Її схвально привітав 1. Сенченко. Автора прийняли до Спілки письменників.
5. Які ще твори В. Шевчука ви знаєте?
Тільки після 1979 р., коли вийшла книжка “Крик півня на світанку”, Валерій Шевчук знову з’являється в літературі. 1981 року виходять “Долина джерел” і “Тепла осінь”, пізніше – “На полі смиренному”, “Дім на горі”, “Маленьке вечірнє інтермеццо”, “Барви осіннього саду”, “Три листки за вікном”, “Камінна луна”, “Вибрані твори”, “Птахи з невидимого острова”, “Дзигар одвічний”, “Місячний біль”. У 90-х рр. побачили світ повісті “Початок жаху”, “Чортиця”, “Місяцева зозулька з ластів’ячого гнізда”, епопея “Стежка в траві”.
6. Які основні напрямки творчості В. Шевчука?
У творчості В. Шевчука умовно можна виділити 3 основні напрямки: історична проза, твори, що відображають сучасне життя, літературознавчі праці.
7. Про що розповідає роман-балада В. Шевчука “Дім на горі” ?
“Дім на горі” – твір про любов. Ця любов включає широке розуміння: і високе почуття, і кохання до жінки, і поняття рідної землі, рідного дому, і здатність людини освятити навколишній світ творчим горінням. У романі присутні елементи естетики бароко й романтизму, написано реалістично з додаванням мотивів імпресіонізму.