Притчовий гатунок твору А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”

Є твори, яким не пощастило, настільки вони прекрасні. Це було б парадоксом, якби ми не бачили це у житті. Мило “Пурпурові вітрила”, пивний бар “Ассоль” – навіть і таке було. Їхні образи стали банальними, тому що вражені ними люди тиражували їх із найкращими намірами.
До таких творів і належить “Маленький принц” графа (хоча Французька республіка і не визнавала титулів), авіатора і письменника Антуана де Сент-Екзюпері.
“Маленький принц” дорослі передали дітлахам. Спасибі їм. Хтось з великих сказав, що для дітей треба

писати, як для дорослих, тільки краще. Так Екзюпері і написав. Казочку про неіснуючого принца, троянду, яка дуже збиткувалася з нього, так що він утік від неї у пустелю. Пілот і Лис розмовляють із прибульцем… І дорослі не зрозуміли, що перед ними не казочка, а притча, тобто повчальна оповідь, у якій у надзвичайно простій формі викладені найважливіші, а тому й найскладніші питання буття. Недарма ж Ісус Христос полюбляв цей літературний жанр.
Притча про малюнки, які сприймаються у кожному віці по-своєму, навчає нас мистецтву розуміння не тільки того, що всі люди різні.
Ну і що тут зрозумів би 10-річний хлопчик? Тільки
смішну історію про малюнок шляпи.
Не менш цікаво було б розібратися з притчею про планетних королів. Ось приклад справжньої влади, якій підкоряються навіть астрономічні явища: схід чи захід сонця. Для хлопчика тут просто гумор. Але чи не краще буде опрацювати цю частину “Маленького принца” на спільному засіданні уряду й Ради. Справді, чи не повинен керівник (король у притчі) видавати свої Укази лише тоді, коли настав слушний час, і лише такі, які відповідають потребам цього часу. Лише такий король не зазнає поразки, який зважає на цей великий принцип Великого Лідера.
Є в “Маленькому принці” сувора і трагічна притча – оповідь про те, чи можемо ми повернутися туди, звідки вийшли, до тих, хто був нам близький. Останні гіркі сторінки, нарешті, можуть довести, що перед нами не дитяча забавка, а книга, сповнена роздумів про людину, її життя, нерозумні вчинки і розплату.
Рахунок надходить завжди…


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Притчовий гатунок твору А. де Сент-Екзюпері “Маленький принц”