Духовна краса героїв роману О. Гончара “Собор”

Найголовніше у світі – Людина. її руками створюються матеріальні й духовні цінності. У вірші “Напис на руїні” Леся Українка показує, як упродовж тисячоліть “кожна статуя, колона, мережечка, різьба і навіть цегла незримими устами промовляє: “Мене створив єгипетський народ”.

А собор у творі О. Гончара – це пам’ятка легендарному козацтву, зразок мистецької вправності зодчих-будівників. Це історія, минувшини народу.

“З одного краю селище Сага блищить, а з другого – облуплений собор біліє. Старовинний, козацький”.

“Облуплений…” А письменник називає його “довершеним архітектурним витвором, симфонією пластики”, бо це витвір людських рук і душ. “Зуміли ж таки поставити. Скільки не їдеш, хоч до самих плавню, все він буде у тебе перед очима. З будь-якої точки видно собор, звідусюди”.

Над собором нависла влада. Бездуховність, байдужість. Люди без душі, без пам’яті, без минулого, а значить – і без майбутнього.

Володимир Лобода – образ місцевого діяча, якого поставили керувати культурою. А над ним тяжіє секретар обкому КПУ. Знайдено вихід: взяти собор у риштування. “Ти – Геній!” – сказали Лободі. І

на довгі роки узаконили видимість ремонту дорогоцінної пам’ятки архітектури. Це і є бездуховність.

А люди, прості, звичайні люди? Микола Баглай, Вірунька, Іван, Єлька, Ізот Іванович Лобода. Це ті, що розуміють місце історичних пам’яток минулого в сучасному, це люди совісні, духовно багаті, добрі, чисті.

Микола Баглай. Він любить своє селище, його жителів, металургійні заводи, які викликають у нього захоплення, чарівну довколишню природу. Щоб повітря було чистим, він поставив перед собою мету сконструювати очищувальну систему. Це не споглядач, це діяч. Він бореться з такими, як Таратута, Обруч та Єр. Саме вони влаштували в соборі п’яну оргію. Микола втрутився в це, зупинив їх, мало не поплатившись своїм життям. Він той, який не хоче вірити, що “святості зникають із життя і на їх місце все більше вдирається цинізм”. Він той, який разом з Єлькою збереже те, про що сказав учитель Хома Романович: “Собори душ свой бережіть, друзі… Собори душ…”

Ізот Іванович Лобода. Сталевар, чесна, принципова людина. Важко старому дивитися на те, як його син та йому подібні йшли в шаленому наступі бездуховності, браконьєрства, руйнування культурної спадщини українського народу. Тому і виливає свій гнів проти сина і таких, як він, губителів Дніпра, Скарбного. “Пів-України пустили на дно, думали море збудують, а збудували болото! Гниллю цвіте, на всю Україну смердить! – з болем та гнівом промовляє Ізот. Яка любов до землі і біль за її майбутнє!

Я не буду писати про Івана Баглая, але мені хочеться порівняти розмову його з Таратутою. Таратута: “Ну да, для тебе життя металурга – це гордість, шана… а як для мене, то краще вже дріжджами на базарі з-під поли торгувати…” Нам стає зрозумілим духовний світ одного і другого. Цей другий (Таратута) не буде задумуватись над тим, що зараз багато таких, “що хамством та брудом поганять, отруюють людям життя”. І що не шукатимуть вони “дружби з природою, гармонії з отими водами, з отим рідним простором”. І що не потрібен їм собор, що є мовчазним свідком козаків-запорожців, які проїжджали повз Зачіплянку до своєї Запорозької Січі.

Але більше на землі людей, які сенс буття вбачають у тому, щоб робити добро людям та обезсмертити себе через їхні серця. Більше тих, які вважають, що “..людина доти й людина, доки не втратила здатності бачити, крім потворностей життя, і його красу”. Той, хто бачить це, може, не так мучитиме себе, питаючись, хто я і навіщо, звідки й куди? Так ставить питання про людину О. Гончар устами Івана Баглая. А це значить, що нам потрібні свої корені, своє минуле, своя мова, культура; що живемо сьогодні, думаючи про завтра, не забуваючи вчорашнього.

То не дамо зруйнувати собор душі нашої!1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Мої життєві орієнтири.
Духовна краса героїв роману О. Гончара “Собор”