Природні сили і стихії в ліриці Федеріно Гарсіа Лорки

При згадці імені поета Федеріко Гарсіа Лорки в уяві виникає гак любовно намальована ним Іспанія з її оливковими гаями, садами, які золотяться дозріли полями, то залита гарячим південним сонцем, то оповита таємничим серпантином місячного сяйва. Світ, змальований Лорки, вражає сміливістю метафоричного перетворення. Їм поет стверджував: “Я відчуваю величезне здивування, коли стверджують, що образи, Якими наповнені мої твори, – твір моєї творчої зухвалості, поетичної сміливості. “Завдяки цьому” нехитрому вмінню бачити і чути ” природа

у Лорки завжди жива, олюднена. У вірші “Мілоданка і вітер” пробуджений грою Мілоданкі “схопився вітер, злива незборимий” і погнався за дівчиною:

O вітрюган женеться за нею з мечем пламеністим. Охоплена страхом навколишня природа веде себе, немов перелякані люди: Море хмуриться прибоєм, блякнуть злякався маслини, виляти флейти темряви, б’є гонг гірського снігу. А коли Мілоданке вдалося втекти, то злий вітер став рвати зубами черепицю на даху. Ліричний герой цього твору бажає заснути так,

O… як засипають яблука, і спати десь далеко від цвинтарного гама. Він не хоче знати, що мертвих

O…

мордують трави і місяць з гадючим ротом, який відкривається перед світом. У “Касида про сон під зорями” людина і навколишній світ нероздільні: Дівчина прикинулася жасминові биком, а бик – це Напівтемрява, яка реве багряно. Дівчина, вода, небо перетікають одне в інше:

Коли ж бо небо – слон здоровий,

А той жасмин – вода без крові, а та дівчина

Це гілка ночі росяні на темному безмежному помості. Природні явища у Лорки, Немов добрі друзі, відчувають стан людей: Знову зволікає ніч, знову зволікає день, щоб за мною ти померла, за тобою я помер. А який зримою виникає перед читачем уособлена “у хвилях застигла” тиша “хилить чоло до самого долу” у вірші “Тиша”:

Слухай, сину, тишу, у хвилях застиглу,

По ній ковзають луни, по ній котяться долини, вона ж хилить чоло до самого долу. За всіма яскравими образами природи, створеними Лорки, криється “любов поета як до рідної Іспанії, так і до всього світу. Сам поет заявляє оспівує Іспанію і відчуває її всіма фібрами душі, але перш за все він належить світові і є братом всіх людей “. І тому його поезія, Яка будить думку, викликає у читача причетність, хвилює і залучає до процесу творчості, досягла навіть за межі батьківщини художника.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Природні сили і стихії в ліриці Федеріно Гарсіа Лорки