“Як прекрасна земля і на ній людина!” (За ліриці С. О. Єсеніна)

Земля… Тепле, зелене слово, що пахне свіжоскошеної сіном, парним молоком, медовим ароматом зацвітають вишень, ласкавими материнськими долонями. Що може бути прекрасніше для людини і дорожче! Коріння його йдуть в землю, і сам він – син землі, він – частинка її серця. Земля виховує в ньому людини, вчить жити, любити, боротися, мріяти, садити і вирощувати, пускати коріння і піклуватися про паростки нового життя. Земля виховує в ньому почуття прекрасного. Її невидимі нитки прив’язують людини до рідного дому, до яблуні, схилилась до розчиненого

вікна, до пісні солов’я, до алому заходу, бузковому вечора.
Саме рязанська природа виховала чуйного, чуйного, доброго, прекрасного у своїй простоті поета С. Єсеніна. Картини рідного краю відображені в його незабутньою чарівної поезії.
Поет не тільки захоплюється красою природи, але і бачить у ній живу істоту. У його свідомості світ наповнюється новими живими, говорять, що рухаються, відчувають образами: солома “неясно охає, звисаючи з губ кивають корів”, “по ставку лебедем червоним плаває тихий захід”, “весна – мандрівниця з ціпком у постолах берестяних”.
Ніщо не може зрівнятися з картинами
природи рідної сторони, відображеними в душі кожної людини. Перебуваючи вдалині від батьківщини, поет хоче розповісти коханій жінці про чарівної краси рязанських роздолля, колись сповнювали його життя яскравими враженнями. Напевно, відчуття туги за домівкою і гордості за рідний край звучить в рядках вірша “Шагане ти моя, Шагане…”

…Я готовий розповісти тобі поле,
Про хвилясту жито при місяці…
Як би не був гарний Шираз,
Він не краще рязанських роздолля…

У вірші “Не бродити, не м’яти в кущах багряних” перед нами постає образ колись коханої дівчини (” Отоснілась ти мені назавжди).

З червоним соком ягоди на шкірі,
Ніжна, гарна, була
На захід ти рожевий схожа,
І, як сніг, променисті і світла.

Деталі її портрета підкреслюються, підфарбовуються образами природи, надають їй особливої чарівності і принадність.
Душевні переживання людину у віршах поета нерозривно пов’язані зі змінами в природі.

Відговорила гай золота
Березовим, веселим мовою.

Осінь – у природі, осінь – в душі поета. Невесело упускає осінь золото листя – смуток долає поета, його душа переповнюється спогадами про минуле: “Я повний дум про юність веселою”. Дитинство здається йому “країною березового ситцю”. Він пише у вірші “Не шкодую, не кличу, не плачу”:

Життя моє? Чи ти приснилася мені?
Ніби я весняної гучній ранню
Проскакав на рожевому коні.

Все ж “втрачена свіжість, буйство очей і повінь почуттів” не залишає глибокої рани в душі поета. Він розуміє, що людина – частка природи, він відчуває себе таким, і оскільки все живе підпорядковується природним законам, то й він – не виняток.

Всі ми, всі ми в цьому світі тлінні,
Тихо ллється з кленів листя мідь…
Будь же ти повік благословенне,
Що прийшло процвесть і померти.

Вірші С. Єсеніна справили на мене глибоке враження. Його незвичайні порівняння, зворушливі рядки вражають своєю довершеністю, полонять, змушують захоплюватися. Те, що, здавалося, ніколи не привернула б уваги своїй буденністю, в поезії С. Єсеніна набуває нові, свіжі форми.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Образ сивоока у романі диво.
“Як прекрасна земля і на ній людина!” (За ліриці С. О. Єсеніна)