Картини рідної природи в ліриці О. С. Пушкіна

И забываю мир, и в сладкой тишине

Я сладко усыплен…

О. Пушкін

Пушкін – “начало всіх начал”, він цілий світ російської душі, багатої і баламутної, бентежної і ніжної. Великий поет відобразив різноманіття російського життя першої чверті дев’ятнадцятого століття. Він говорив про свободу, викриваючи кріпосне право, “тиранів світу”, був співцем дружби і любові. Важливе місце в його творчості займають ліричні вірші про природу.

З дитячих років Пушкін гаряче любив рідні російські пейзажі, любив сільську тишу, простори

рідної країни. Поет чуйною душею сприймав навколишній світ. Свої спостереження, думки, почуття він висловив у своїх чудових творах.

У ранній період своєї творчості він малює природу в романтичному дусі, наприклад, у вірші “До моря” (1824 p.). Він був написаний напередодні від’їзду поета з Одеси. У ньому зображення моря дано в романтичному ключі. Воно здається поету втіленням неприборканої і вільної стихії, могутності і краси. Зображуючи море, поет міркує про свою долю вигнанця (він був у засланні), про долю народів взагалі:

Судьба земли повсюду та же:

Где капля блага, там на страже

Уж просвещенье

иль тиран.

Його притягує морська стихія. У вірші розкривається романтична тема самотності поета у світі. Пізніше Пушкін від романтичного зображення переходить до реалістичних картин. Він малює зовнішньо скромну, але милу серцю красоту рідної природи. Він пише вірші: “Зимовий вечір”, “Зимова дорога”, “Зимовий ранок”, “Хмара”, “Знову я відвідав”, “Осінь” та інші. Картини милої його серцю природи середньої смуги Росії написані з винятковою художньою силою. Усі пори року зображені Пушкіним, але особливо близькою була йому осінь. Прочитавши його “Осінь”, на все життя сприймаєш осінні картини – по-пушкінськи. Це “сумна пора”, але в той же час “очей зачарування”, тому що багаті фарби осені захоплюють людину, і вона бачить “прощальну красу” рідного краю: “у багрець і золото одягнені ліси”, “імлою хвилястою одягнені небеса”, “рідкісний сонця промінь”. Передав О. С. Пушкін почуття, близькі кожному з нас, коли писав:

Буря мглою небо кроет,

Вихри снежные крутя…

А на зміну хуртовині, що розгулялася, приходить

Мороз и солнце; день чудесный!

А от мирний сільський пейзаж: “пустельний куток, притулок спокою, праці і натхнення”. Тут “шум дібров”, “тиша полів”, “темний сад із його прохолодою і квітами”. Боляче поетові, що на фоні такої чудесної природи

… барство дикое, без чувства, без закона,

Присвоило себе насильственной лозой

И труд, и собственность, и время земледельца.

Контрастна картина красоти навколишнього світу ясніше відтіняє гіркоту, страждання людей, тому що

Здесь рабство тощее влачится по браздам

Неумолимого владельца.

Картини природи допомагають Пушкіну передати свій душевний настрій, своє захоплення і свій гнів.

У вірші “…Знову я відвідав…” поет ніби підбиває підсумок роздумів про сенс життя, про свою долю, говорить про майбутнє. Тут зображений і дикий реальний пейзаж села Михайлівського, показані улюблені місця поета. Перед нами три сосни, які так любив Пушкін

Но около корней их устарелых…

Теперь младая роща разрослась,

Зеленая семья…

Молодий гай, що зеленіє, виражає вічний плин життя, віру в майбутнє:

Здравствуй, племя

Младое, незнакомое!..

І здається, що Олександр Сергійович Пушкін звертається до нас, його нащадків. І ми відповідаємо:

– Здрастуй, Пушкін!


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Картини рідної природи в ліриці О. С. Пушкіна