Герой повісті Л. М. Толстого “Смерть Івана Ілліча”

За початковим задумом повість носила назву “Смерть судді”, спонукальною причиною її написання стала відома Толстому історія життя і передсмертної хвороби колишнього прокурора тульського суду Івана Ілліча Мечникова, а “опис простий смерті простої людини” передбачалося дати у формі записок головного героя. І. І. Головін був середнім сином чиновника, який зробив звичайну кар’єру, людиною середнім у всіх відносинах: в характері, поведінці, розумі. Веселий і товариський, І. І. відрізнявся підкреслено чесним, педантичним ставленням

до своїх службових обов’язків, умінням гідно триматися в світі, де він інтуїтивно тягнувся до суспільства людей, що знаходяться на вищому ступені соціальної драбини. Після закінчення училища правознавства І. І. починає служити в провінції, піклуючись про те, щоб його життя відразу, набула приємного і пристойний, схвалюваний світлом характер. Через кілька років служби герой стає судовим слідчим вже в іншій губернії. За цей час формуються і моральні підвалини життя І. І., не відрізняються скільки-небудь від загальноприйнятих у світі. Поступово він починає знаходити задоволення у відчутті влади над іншими людьми.

Приблизно

в той же час відбувається зустріч з майбутньою дружиною, дівчиною з доброго дворянського роду, нареченою з невеликим посагом. І. І. одружується не стільки з любові, скільки тому, що так прийнято. З часом сімейне життя починає доставляти неприємності: ревнощі і причіпки дружини, сварки, непорозуміння між подружжям. Ці взаємовідносини стають постійними і спонукають героя шукати заспокоєння та особистої незалежності у службовій діяльності, в якій І. І. досяг найвищої майстерності. Близько півтора десятка років життя І. І. текла по накатаній колії, “приємно і пристойно”.

Але одного разу, будучи обійденим по службі, І. І. відчув несправедливість по відношенню до себе і зважився зробити активні дії, несподівано для себе отримавши в результаті завидне призначення. Ця обставина на короткий час відновило взаєморозуміння між подружжям, пробудивши надії і плани на майбутнє. З жаром взявшись за обробку квартири на новому місці, І. І. випадково падає, забитих місць при цьому бік, що стає причиною його передсмертної хвороби, що призвела героя до переосмислення минулого і нового погляду на життя. Позбавлений скільки-небудь істотних інтересів, щирих уподобань і справжню мету в житті, І. І. з жахом усвідомлює порожнечу свого колишнього існування, брехливість життя оточуючих його людей. Ідеал “приємності і пристойності” розсипається під впливом болісної хвороби і нерозуміння близьких. Рядовий за своєю внутрішньою суттю герой розуміє, що все його життя, за винятком дитинства, була “не те”, що існує головне питання життя і смерті, у момент якої людина звільняється від страху і бачить світло.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Герой повісті Л. М. Толстого “Смерть Івана Ілліча”