Головний герой твору Зощенко “Оповідання Назара Ілліча, пана Синебрюхова”

Першою блискучою перемогою нового Зощенко були “Оповідання Назара Ілліча, пана Синебрюхова” (1921 – 1922). З них почався щирий Зощенко – “не крайній”, не “початківець”, а той Зощенко, що стрімко швидко набирав висоту й з перших же кроків, “по виду без найменшого зусилля, як у казці, одержав визнання й у літературному середовищі й у зовсім неозорій читацькій масі” (К. Федін). Головний герой циклу “Оповідання Назара Ілліча, пана Синебрюхова” побував на германській війні й захопив початок революції

Але в його психіці

можна побачити той “окрик поміщика й тиха рабська відповідь”, які колись так уразили Зощенко. Це та маленька людинаа, який революція завертіла, закрутила і який був так характерний для взбурлившей Росії. Усунувши себе з новел, що склали цикл про Синебрюхове, Зощенко – уперше в історії літератури – надав право голосу цьому “маленькій людині”, дав можливість говорити йому, а не про нього, поставив в умови повного саморозкриття. Назар Ілліч відірваний від мужицького кореня, хоча “у мужицькому житті”,- як він говорить,- він “цілком дорогоцінна людина. У мужицькому житті я дуже корисний і розвитий. Селянські
ці справи – делишки я ух як розумію, раз глянути, як і що. Так тільки хід розвитку мого життя не такий”. Але й у місті він ще місця собі не знайшов і тому почуває себе “дуже… навіть сторонньою людиною в житті”.

Але пасивність Синебрюхова мнима: “…Я така людина,- хвалькувато заявляє він,- що все можу… Хочеш – можу землишку обробити по слову останньої техніки, хочеш – яким ні на є рукомеслом займуся,- усе в мене в руках кипить і вертиться”. Здавалося б, ця активність і зближає Синебрюхова з революцією, революція тримається активністю “низів” і відтіля може черпати свої сили й свій потенціал. Але зненацька у вигляд свого героя Зощенко вводить ноти, які не тільки ставлять під сумнів революційні можливості Синебрюхових, але й змушують трохи інакше поставитися до самого питання про потенції революції. Виявившись на позиціях разом з “своїм” молодим князем, Синебрюхов вірнопіддано йому служить. І коли один раз була німецька газова атака, а в землянці в “князя вашого сіятельства” була “вакханалія”, і гості, і сестрички милосердя,- Синебрюхов, учуяв гази, кинувся в першу чергу до князя, маску на нього одяг, а інші й “сестричка милосердя – бяк – з котушок геть – мертве падло

А я сволок князеньку вашого сіятельства на волю, костерик розклав за статутом. Запалив. Лежимо, не трепихаемся… Що буде… Дихаємо”.

И довго пам’ятає, і часто розповідає Синебрюхов цю історію, тому як був після цього “князь ваш сіятельство із мною однаково як на одній крапці. Вістовим зробив і обіцяв про нього, Синебрюхове, пекчись”. Так і прожили рік цілий. Захопленість, з якої Синебрюхов говорить про “князя вашому сіятельстві”, захопленість, не вбита революцією, виявляє жалюгідне в цій людині. І після революції, коли молодий князь послав його з листом у рідні краї, Синебрюхов повний співчуття до старого князя, якого мужики от-от прихлопнуть готові. З тією же рабською зачарованістю, без усякого зовнішнього приводу до лестощів, єдино із щирої шанобливості, захоплюється він старим князем. “Вид, дивлюся, чудовий – сановник, ясновельможний князь і барон. Бородища баками пребіла – біла. Сам хоч староватенький, а видно, що міцний”. І з повною готовністю, із щирою повагою до речей, особливо до саксонського чорненого срібла, допомагає він князеві вночі, непомітно, щоб не загинуло, зарити князівське майно в гусячому сараї

В “Оповіданнях Назара Ілліча, пана Синебрюхова” про цієї верноподданности розказано іронічно, але беззлобно,- письменника, здається, скоріше, смішить, чим засмучує й сумирність Синебрюхова, що “розуміє, конешно, своє звання й пест”, И його хвастощі, і те, що виходить йому час від часу “пере-тик і сумний випадок”. Справа відбувається після лютневої революції, рабье в Синебрюхове ще здається виправданим, але воно вже виступає як тривожний симптом: як же так – відбулася революція, а психіка людей залишається колишньої? І в чому причина консервативності цієї психіки?

Ще тривожніше для Зощенко реакція односільчан Синебрюхова на революцію. Бачить Синебрюхов, що мужички “із приводу лютневої революції турбуються й хитрять”. І Синебрюхова розпитують, який їм буде від революції користь. У цьому природному, здавалося б, питанні – який буде від революції користь – немає нічого що насторожує. Але як не вивертався Синебрюхов, як не відбивався він від питань, говорячи, що “не освітлено”, довелося йому все-таки відповідати на запитання “що до чого”. І вважає він, що “відбудеться звідси людям не мала…вигода”. А далі Зощенко малює сцену, що багато чого передбачає в його творчості:

“Тільки встає раптом один, запам’ятав, з кучерів. Злий мужик. Так і уражає мене – Добре,- говорить – лютнева революція. Нехай. А яка така революція? Наш повіт, якщо хочеш, весь не освітлений. Що до чого й кого бить-ні показане. Це, говорить, припустимо? І яка така вигода? Ти мені скажи, яка така вигода? Капітал? – Може,- говорю,- і капітал, так тільки ні, навіщо капітал. Не інакше, як землишкой розживетеся. А навіщо мені,- яриться,- твоя землишка, якщо я буду з кучерів? А? – Не знаю,- говорю,- не освітлений. І моя справа – сторона”.

Питання – яка вигода від революції – мені – для себе – не здавався Зощенко настільки вуж необразливим і природним. У цьому він побачив, уловив і точно зафіксував одну зі сторін народної свідомості в революції: для деяких людей “народне”, “державне” стало синонімом егоїстично зрозумілого “свого”.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Твір на тему суспільство.
Головний герой твору Зощенко “Оповідання Назара Ілліча, пана Синебрюхова”