Бєляєв герой комедії І. С. Тургенєва “Місяць у селі”

Олексій Миколайович Бєляєв – студент, взятий на літні місяці вчителем до сина Іслаевих. Тургенєв висуває Б. в ряд головних персонажів п’єси не випадково. Рефлексирующая російська дворянська інтелігенція, герої “страждає” культури, які усвідомлюють, за словами Герцена, соціально-психологічну самотність, – у пошуках цілісності, гармонії, “збирання душі” звертаються до стихії “здорової” життя. Б. належить до нового покоління, до нової культурної генерації, до нових соціальних силам російського суспільства – до різночинців.

(Близькість Б. до В. Г. Бєлінському відзначається всіма дослідниками.)

За ним немає вікових культурних традицій, він не скутий кодексом дворянської честі, не страждає рефлексією. Звичайно, це ще не Базаров, в ньому немає нігілістичної агресії. І все ж він зруйнує розмірений побут дворянського гнізда. Натура діяльна, людина здорових понять про життя, він притягує всіх мешканців садиби Іслаевих простотою, невимушеністю, свободою поведінки. Б. майструє лук зі стрілами, змія, лізе на дерево за білкою і зриває з обриву квітка для Верочки; він вміє робити феєрверки, пристойно малює і співає. Але не вміє розмовляти

з дамами, не знає французької (хоча і переклав роман Поль де Кока – факт із біографії Бєлінського), ледар і шибеник, як сам говорить про себе. Б. – живий, нормальна людина, зовсім не герой, не спокусник жінок.

Він студент 40-х рр.., Вимушений заробляти собі на хліб. У ньому немає ніякого надриву, приниженості. Б. має почуття власної гідності, гумором та самоіронією. Він знає ієрархію станових відносин, але ніколи не буде слугою. Він демократ, але не представляє ніякої соціальної небезпеки дворянським засадам. При цьому Б. розуміє, що чужий в будинку Іслаевих: це інше світовідчуття, інший стиль поведінки. Органічне простір Б. – це природа, простір; чуже – замкнутий світ задушливих кімнат дворянської садиби. І тому, захопившись Наталією Петрівною, він перестає бути самим собою (одягає новий сюртук, прикрашає його квіткою).

Страх любові змушує Б. покинути цей будинок, щоб знайти минулу цілісність. Образ Б. відбив перехідну ситуацію 40-х років, коли тип “нової людини” тільки складається у свідомості письменника: ще не прийшов його час, неясна його роль у суспільстві.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Бєляєв герой комедії І. С. Тургенєва “Місяць у селі”