Відповіді до теми: “Життя і творчість Ольги Кобилянської”
1. Чи була О. Кобилянська єдиною жінкою-письменницею в Україні на зламі XІX XX століть?
Існувало поняття “жіночої літератури”, оскільки саме в той час з’явилися численні літературні твори письменниць Христини Алчевської, Уляни Кравченко, Дніпрової Чайки (Людмила Василевська), Ольги Кобилянської, Лесі Українки.
2. Як формувався світогляд письменниці?
Ольга Кобилянська народилася у родині урядовця-правника. Мати походили з німсцько-польської родини, прищеплювала їй повагу до праці, любов до пізнання, до культури, навчила музики.
3. Що закидали – письменниці Ользі Кобилянській?
Письменниці дорікали саме отією “Німеччиною”, перші твори були надруковані теж німецькою. Однак багато хто з письменників розумів, що іншого початку й бути не могло, зважаючи не тільки на оточення, а й на країну, де вона жила. Леся Українка у статті “Малорусские
4. До якого напряму належить творчість О. Кобилянської?
Проза Кобилянської виходить за межі класичного реалізму, вона поєднує реалізм з романтизмом, з психологічно витонченим аналізом.
5. Якою є особливість творчої манери О. Кобилянської?
Прозові твори письменниці відзначаються жанрово-стильовою та тематичною різноманітністю. Особливістю є також оповідна манера повістей, визначальна роль пейзажу і заглибленість у сферу почуттів і емоцій героїв. Часто її герої – це самотні, вивищені “аристократи духу”, інтелігенти у середовищі міщан.
6. Що нового вносить творчість Ольги Кобилянської в українську літературу? Вона розробляє в українській прозі нову тему – тему боротьби жінки за право на самостійність у житті.
7. Яким є типовий герой творів О. Кобилянської?
У творах письменниці чітко відбитий її світогляд. Її героїні часто найбільш вразливі до всього, що обмежує їхню свободу особистості (новела “Уаіке теїапсоїіцие”, “Царівна”, “Ніоба”, “Через кладку”, повість “Людина”, “За ситуаціями”), Героїня тут – жінка, що бореться за гідне місце у суспільстві, створеному чоловіками.
8. Що О. Кобилянська вважала першоджерелом своєї творчості?
Усі твори постали з життєвих вражень і особистих переживань і написані, за словами письменниці, “кровією серця”.
9. Якою була тематика творів зрілої письменниці?
Велике місце у творчості О. Кобилянської часів Першої світової війни посідали антивоєнні твори – новели “Назустріч долі”, “Юда”, “Лист засудженого вояка до своєї жінки”, “Сниться”.
10. Які останні твори О. Кобилянської?
Оповідання “Вовчиха”, “Любов до рідної землі”, роман “Апостол черні”.
11. Як склалися останні роки життя письменниці?
Коли у 1940 році північна Буковина з’єдналася з Великою Україною, письменницю відвідали тоді вже відомі радянські українські письменники Микола Бажан, Петро Панч, Юрій Яновський, Андрій Малишко ті інші, засвідчивши їй свою повагу. Та через рік Чернівці знову опинилися під владою Румунії, і письменниці, за яко. ю встановлено нагляд, погрожував суд, від якого її “врятувала” смерть 21 березня 1942 року. Окупанти не дозволили ані промови над могилою, ані некрологу українською мовою.