Улюблені герої народних дум

Яке суворе слово – Україна:

У ньому дзвін шабель, і гук гармат,

І тулумбасів грім, і попелище хат,

Й китайкою накрита домовина.

Ю. Мушкетик

Скільки їх, народних героїв, відомих і невідомих, віддавали своє життя за Україну, віками боролися за її волю та незалежність і гинули з думкою про неї, їх імена, можливо, і не збереглися б, якби не народна пам’ять, яка уславила подвиги своїх героїв у перлинах українського епосу – думах. Назавжди в пам’яті нащадків залишаться козак Голота, Самійло Кішка, Іван Богун, Мак­сим Перебийніс,

Богдан Хмельницький тощо, які були хоробрими, мужніми та відважними, жили й боролися в ім’я свого народу та рідної землі.

Саме про одного з таких героїв, який “не боявся ні огня, ні меча, ні третього болота”, і розповідається в “Думі про козака Голоту”.

Козак Голота – це узагальнений образ народного ге­роя, що стояв на захисті мирної праці людей, боронив рідну землю від турків і татар. У думі змальовується поєдинок Голоти з багатим татарином, який мріяв упіймати козака й запродати його в рабство. Хитрому, жорстокому та жа­дібному татаринові народ протиставив свого улюбленця, якого наділив

найкращими людськими якостями. Голота сміливий і відважний, кмітливий і дотепний, справедливий і чесний, має надзвичайну силу й наганяє жах на ворогів. Але він убого вдягнений (“шапка-бирка зверху дірка”, його “шати дорогії” – це “три семирязі лихії”, “постоли в’я­зові”). Його одяг і прізвище свідчать про те, що Голота – простий трудівник, який і був справжнім охоронцем рідної землі. Козак убиває татарина, що символізує віру народу в перемогу над ворогами.

Інший герой думи – Самійло Кішка – особа історич­на. Брав участь у морських походах козаків проти Туреч­чини й потрапив у турецький полон, у якому провів 25 років. Але бувши людиною волелюбною та хороброю, він організував повстання козаків-невільників на турецькій галері й повернувся на Україну, де був обраний гетьманом.

Правдиве змалювання важкого становища українсько­го війська під час облоги Вінницької фортеці ми бачимо в “Думі про Івана Богуна”. Герої цієї думи – Богдан Хмель­ницький та Іван Богун – це мужні захисники своєї Бать­ківщини, готові віддати власне життя, аби охоронити ук­раїнські землі від польсько-шляхетських загарбників.

Усі герої народних дум – чесні, відважні, сміливі люди, які вірно та віддано служили своїй Батьківщині, не відсту­пали перед труднощами й небезпеками, не боялися вогню, катувань та голоду, тому нащадки будуть завжди пам’ята­ти їх подвиги, а слава їх “не вмре, не поляже однині й до віка”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Улюблені герої народних дум