Козак Голота – оборонець рідної землі

У XV-XVІІ століттях Україна відчувала на собі тяжкий гніт польської шляхти, стогнала від набігів турецьких і татарських завойовників. Багато лиха завдавали вони: грабували і спалювали населені пункти, вбивали мирне населення та гнали його у полон.

Та ніколи не корився український народ лихим ворогам, мужньо бився з ними за свободу і честь рідної землі. Історія й література знають славні імена Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Морозенка, Самійла Кішки. Особливо прославились у боротьбі з ворогами запорозькі козаки, про яких народ склав

безліч пісень, дум, увінчавши таким чином їхні незмірні заслуги перед Україною. Отже, захищав рідний край у першу чергу простий народ, представником якого і є козак Голота.

Про те, що козак Голота – представник найбідніших верств трудового народу, свідчить насамперед його зовнішність. На голові у козака була шапка з діркою, ще на козакові “шати дорогії – три семирязі лихії”. Та й саме прізвище – Голота – свідчить про бідність.

Проте козак мав дуже гарного коня, ясну зброю, які можуть бути тільки у справді хорошого і відважного воїна. Про козакову сміливість свідчить те, що Голота гуляє у полі сам, один, і не

боїться нападів чисельних ворогів. Недарма ж за його голову призначено дуже велику ціну.

Голота – мирна людина. Гуляючи в полі, він “ні города, ні села не займає”. Та тільки з’являлися нападники, як Голота відразу спішив на допомогу скривдженим. Він на ділі, а не на словах, як хвалькуватий татарин, доводить свою силу й військову вправність.

Усім, кому тяжко, допомагає Голота, не шкодуючи сил і щедрості своєї душі, запалюючи вогнем доброти серця молодих воїнів, які вважали за честь бути поруч із ним в бою.

Отже, в думі козак Голота показаний мужнім, непереможним. У думі відчувається ставлення народу до своїх захисників, яких жоден ворог не міг поставити на коліна, як не міг поставити навколішки й увесь український народ. Таким чином, в образі козака Голоти втілена непереможна сила самого українського народу.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Людина та світ в античній літературі.
Козак Голота – оборонець рідної землі