Відображення боротьби за волю запорізького козацтва в народних піснях та думах

Українська пісня, як писав Довженко, – «це історія українського народу, народу-трудівника, народу-воїна». Святими лицарями в боротьбі за священну волю свого народу стали запорізькі козаки. їхні подвиги оспівані в народних думах та піснях.

Яскравим пісенним образом є козак Байда – мужній, сміливий захисник народу, який не погоджується стати зятем турецького царя. Навіть терплячи тяжкі муки, Байда бореться з ворогом.

В піснях та думах змальовані козацькі походи в Крим і Туреччину, вірне побратимство, яке допомагало долати і бурю

на Чорному морі, і турецьку сторожу на кораблях, і степові шляхи тернисті. В поезії ніжно й лірично оспівано проводжання козака в бій. Журбою та жалем сповнені слова пісні «В чистім полі возик біжить»:

В чистім полі возик біжить мальований,

На возику козак лежить зарубаний.

В правій руці шабля стримить,

А по шаблі річка біжить кровавая.

Через окремі деталі вимальовується мужній воїн, що до кінця не випустив з рук зброї. Але герой не може залишатися самотнім умирати в степу, біля нього з’являється постать матері. Розмова про «світилоньку новесеньку», «без оконець і без дверей – темнесеньку» викликає переживання

і філософські роздуми про сенс людського життя.

Такими простими словами може малювати тільки справжній мистець, «глибоко правдиві, натуральні тони… добувати вміє тільки народ з своєї мільйонової груді, із вікового досвіду», – писав І. Франко.

Природа в народній пісні жива, чутлива до людського горя і радощів. Українські пісні та думи захоплюють своїм реалізмом, правдивістю почуттів, емоційністю, чарують задушевністю і поетичною красою.

Українська пісня та дума зростила поетичний геній Шевченка. Нерозривно зв’язана з народною піснею творчість І.О. Федьковича, Лесі Українки, і. Франка. Народна пісня живе в тематиці, образах «Наталки Полтавки» І. Котляревського, «Кармалюка» М. Вовчка, роману М. Стельмаха «Правда і кривда».

«Народна творчість – це той грунт, на якому виростають література, і театр, і музика, і образотворче мистецтво, без якого б вони засохли», – так вважав М. Т. Рильський, визначаючи роль народної пісні та думи в розвитку української культури.


Твір чому я хочу стати вчителем.
Відображення боротьби за волю запорізького козацтва в народних піснях та думах