Улюблені герої українських народних дум

Віками доводилося боротися волелюбному українському народові з татарськими ордами та турецькими яничарами, польсько-шляхетськими загарбниками.

Воюючи з ворогами, то нападаючи на них, то відбиваючись від них, показуючи справжні чудеса хоробрості, козаки своїми подвигами викликали у сучасників захоплення і надихали народних співців на творчість. Саме про одного з таких козаків, «який не боявся ні огня, ні меча, ні третього болота», про його поєдинок з багатим татарином і розповідається в «Думі про козака Голоту».

З перших рядків цього

твору в нашій уяві постає безмежний степ, через який пролягає вибита кінськими копитами курна дорога. Це ординський шлях, яким турки й татари нападали на наші землі. Ворог міг напасти зненацька.

Тому на безлюдному ординському шляху серед килиїмського поля стоїть на варті козак Голота – оборонець рідної землі. Ми уявляємо його із засмаглим обличчям, з мозолястими руками, сміливим гострим поглядом і струнким станом.

Козак Голота в думі символізує трудовий народ, який завжди готовий гідно боронити свою вітчизну від ворогів. Він наділений найкращими людськими якостями: сміливий і відважний, чесний і справедливий, кмітливий

і дотепний.

Козак має незвичайну силу, добре знає військову справу, це безстрашний воїн, який наганяє жах на ворогів. У поєдинку з Голотою татарин виявляє боягузтво: адже «ще козак не примірився, а татарин і к лихій матері з коня покотився!» Ворог дістав по заслузі, щоб не зазіхав на чужі землі і чуже добро. Протиставляючи ці два персонажі, народ проголошує ідею вірного служіння своїй батьківщині, торжество справедливості над неправдою і злом.

Відомим героєм українських народних дум є Самійло Кішка. Він брав участь у морських походах запорізьких козаків проти Туреччини і потрапив у турецький полон, де провів 25 років. Мужній та сміливий козак організував на турецькій галері повстання невільників і повернувся в Україну, де був обраний гетьманом.

Свято виконуючи свій обов’язок, козаки ні перед ким і ні перед чим не відступали: не боялися ні вогню, ні морських хвиль, ні страшного голоду, ні нестерпної спраги, ні жорстоких катувань у ворожому полоні. Саме тому народ у своїх піснях і думах зберіг згадку про них – своїх славних героїв.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)У житті багатьох молодих людей настає пора.
Улюблені герої українських народних дум