Образи героїв “Ілліаді” та “Одіссеї”

Давньогрецький поет, автор поем про Троянську війну: “Іліади” та “Одіссеї”. Час їх створення відносять до VIII ст. до н. є. Про Гомера існувало багато легенд: що він народився від бога, що був сліпим, що ходив дорогами Греції, співаючи свої поеми і заробляючи собі на прожиток.

Декілька міст і островів змагались за право називатися батьківщиною Гомера. Сюжети “Іліади” та “Одіссеї” пов’язані з єдиним міфологічним циклом оповідань про Троянську війну. Події, змальовані в поемах, є досить масштабними: тут беруть участь міфологічні,

історичні персонажі. Поему з повним правом відносять до жанру героїчного епосу. Тема честі є своєрідним композиційним прийомом, стрижнем “Іліади” і тісно сплетена з образами основних героїв – Ахілла і Гектора.

Образ війни, смерті ніби обрамляє поему, визначає її побудову за принципом кола. “Одіссею” поєднують з “Іліадою” як велика кількість однакових персонажів, так і паралелі окремих тем і сюжетів: мотив смерті, випробування героя, подорож героїв у різних світах, роль жінки в ситуаціях війни і миру.

Нам вони цікаві і як опис захоплюючих подій війни греків з троянцями в “Іліаді”

чи сповнене небезпечних пригод повернення Одіссея додому, що тривало майже 20 років. Обидві поеми, і “Іліада”, й “Одіссея”, розповідають про боротьбу греків за володіння малоазіатським містом Іліоном, або Троєю. Герої поем мужні й величні. Вони не знають страху перед ворогом. Ми відчуваємо, шо автор поеми, а ним вважають співця Гомера, з великою повагою ставиться і до греків, і до троянців. Зразком героїзму можна вважати грека Ахіл-ла і троянця Гектора. Ахілл – Гроза для ворогів, суворий і безстрашний воїн.

Свідченням його великодушності є те, шо він віддає царю Пріаму тіло його загиблого сина, героя троянців, Гектора, і відпускає нещасного батька з багатими дарами додому. Мабуть, найсильнішою сценою у змалюванні образу героя троянців Гектора є сцена прощання з дружиною Андромахою та сином. Позбавлений допомоги богів, Гектор до останнього подиху б’ється з Ахіллом.

Одіссея зображено трохи в іншому плані. Він теж хоробрий воїн, але не це є визначальним у його характері. Не випадково його називають хитрим і розумним. Адже саме йому належить план із данайським конем, який допоміг остаточно підкорити Трою. Та все-таки головна його риса – любов до рідної землі, його острова Ітаки, дружини Пенелопи та сина Телемака.

Заради цього він навіть відкидає можливість безсмертя, обіцяну йому німфою Каліпсо. Нас у цих поемах полонить і опис суворої героїки війни, і випробування людського життя, і чудові описи казкових, фантастичних пригод.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5,00 out of 5)

Образи героїв “Ілліаді” та “Одіссеї”