Гомер – співець греків і троянців
Чую змовклі звуки божественного еллінського мовлення;
…Старця великого тінь чую збентеженою душею.
А. Пушкін
Хто він цей “великий старець”? Коли жив? Де народився? Чим прославився?
На жодне з цих питань ми не можемо дати точну відповідь, окрім, мабуть, останнього. Мова йде про творця давньогрецького епосу “Іліади” та “Одіссеї” – Гомера.
Час його народження ми знаємо лише приблизно – VIII-VI століття до нашої ери. А за право називатися його батьківщиною змагаються сім грецьких міст. Його батьками називали
За переказами, Гомер був сліпими. Можливо, в цій сліпоті криється секрет майстерності Гомера? Греки були впевнені, що мистецтва аеда (співця, поета) навчитися не можна: цей дар може дати тільки Муза. І до неї звертається Гомер у першому рядку “Іліади”:
Гнів оспівай, богине, Ахілла, сина Пелея…
Відібравши в аеда зір, боги дали йому в дар уміння бачити те, що приховано від очей простих людей. Погляд Гомера охоплює весь світ. Усе в цьому світі підвладне богам і Долі.
Батько безсмертних богів, терези золоті натягнувши,
Кинув на шальки два жереби довго печальної
Гектора, коней баских упокірника, й другий – Ахілла,
І посередині взяв.
“Іліада” оповідає про подвиги ахейців (греків) під стінами Трої. Криваві, жахливі битви здійснювалися там.
Ранених то ледь живих, то й не ранених Смерть забирала.
То волочила за ноги убитого труп з бойовища, –
Шати на плечах її червоніли від крові людської.
Але не масу людей, що беруть участь у битвах, описує поет. Перед нами проходять картини героїчних поєдинків окремих людей. І не важливо, хто вони: греки або троянці. Вони – герої! Несамовиті, сміливі, безрозсудні, вони прагнуть до слави, бо слава для греків – найвища цінність. У запалі бою стають вони схожими на титанів у своїй силі.
І немає у Гомера ненависті до троянців. Він співчуває їм, тому що немає в них іншого вибору, як боротися за своє місто, за своїх дружин, матерів, дітей. Автор уже з самого початку знає, хто переможе.
Буде колись день і загине велика Троя.
Може, тому так пронизливо звучить благання Андромахи, яка проводжає Гектора на бій:
Гекторе, все заміняєш ти – батька і матір для мене,
Ти ж і за брата мені, і мій чоловік ти прекрасний.
Зглянься ж на мене тепер і зостанься тут з нами на вежі,
Щоб не лишить сиротою дитя і дружину вдовою.
Поет знає, що востаннє бачить герой свою дружину й сина.
Та й сам Гектор передбачає падіння Трої і свою смерть. І найстрашніше – бачить він у майбутньому, як стане рабинею його дружина. Який біль звучить в його словах:
День настане важкий – і священна Троя загине,
З нею загине Пріам і народ списника Пріама!
Але не про загибель стількох троянців тепер журюся…
Лише про тебе я сумую!
Але залишитися – значить злякатись. А для героя (не важливо, троянець він чи грек) це неможливо.
Поеми “Іліада” та “Одіссея” є вічними в історії людства та його культури. Саме на сюжетах цих творів створено безліч шедеврів образотворчого мистецтва, музики та літератури. До цих творів зверталися й звертаються найкращі митці всіх часів і народів. Іноді кажуть, що вся європейська культура почалася саме з творів Гомера та античних міфів.
… Під звуки кіфари урочисто й велично звучали рядки, написані гекзаметром. Неначе шум рухливої хвилі, заворожували вони слухачів, що захоплено слухали голос Гомера, який розповідав про битву під стінами Трої, про великі подвиги героїв.