Короткий зміст роману Війна й мир Толстого Л. Н
Том І ЧАСТИНА ПЕРША Липень 1805 року. Великий російський роман починається французьким мовленням: дія відбувається в Петербурзі в салоні у фрейліни імператриці Шерер. У гостях: князь Василь Курагин, його дочка елен і син Іполит, емігрант-француз віконт Мортемар, абат Морио, “маленька княгиня” Ліза Болконская. Все заискивающе привітають господарку.
Поява Пьера*Безухова, незаконного сина графа Безухова, дуже схвилювало господарку. Основна тема розмов цього вечора – страта Наполеоном герцога енгиенского. Віконт розповідає всім про
У вітальню входить молодий князь Андрій Болконский, чоловік “маленької княгині”. Всі присутні йому давно знайомі. Радісна зустріч Пьера із князем Болконским. Князь Василь із красунею-дочкою елен їде на вечір до англійського посланника.
Піклуючись про свого сина Борисі, княгиня Ганна Михайлівна Друбецкая просить князя Василя поклопотатися про його переклад у гвардію. У вітальні зав’язується суперечка про Наполеона. Пьер і Андрій Болконский захищають революцію й Наполеона. Це приводить світське суспільство в замішання.
Анекдот князя Іполита розрядив
Княгині Болконской під час відсутності чоловіка має бути жити в селі з його батьком і сестрою. Вона дуже незадоволена від’їздом чоловіка в армію. Друзі розмовляють про себе, про жінок, оженитьбе. Болконский уважає своє життя зіпсованої.
Князь Андрій для Пьера – втілення досконалості. Пьер їде в гості до Анатоля Курагину, забувши про обіцянку цього не робити. Гості Анатоля не збиралися роз’їжджатися, хоча гра й вечеря вже скінчилися Пьер п’є склянка за склянкою. Парі Долохова з англійцем Стивенсом. У Москві в будинку Ростових свято – іменини графині і її дочок Наташи.
У гостях княгиня Друбецкая, Курагини. Обговорюють молодого Безухова, висланого з Петербурга за гульби, величезну спадщину хворого графа У кімнату вбігає Наташа, виривається з обіймів батька й уривчасто починає розповідати про свою ляльку Мими. У вітальні розмістилася інша молодь: Микола, Петя, Соня й Борис Дру-Бецкой. Дорослі говорять про надходження Миколи на службу. Соня, розстроєна увагою Миколи до Жюли, вибігає з кімнати зі слізьми на очах.
Микола переконує Соню у своїй любові кней. Цілує її на очах у Наташи: “Ах, як добре! ” Потрійне побачення: Борис, Наташа й лялька Мими.
Борис зізнається в любові Наташе. Сварка із сестрою Вірою Залишившись наодинці, графиня Ростова й княгиня Друбецкая скаржаться один одному на своє тяжке становище. Княгиня висловлює свої надії на спадщину графа Безухова.
Княгиня Ганна Михайлівна із сином відправляються відвідати хворого графа. Княгиня, сподіваючись одержати гроші від графа, просить Бориса бути уважним до свого хресного батька, від якого залежить його доля Борис бачить у цьому приниження. Пьер, що не встиг зробити кар’єру в Петербурзі, зупинився в будинку свого батька. Кузини зустріли його з ворожістю. Борис, відісланий матір’ю, входить у кімнату до Пьеру.
Їхня розмова вийшла безглуздим Друбецкие вертаються в будинок Ростових. Графиня Ростова дає Ганні Михайлівні п’ятсот рублів на шиття мундира синові. Подруги обіймаються й плачуть. Графиня з гістьми чекають хресну Наташи – Марью Дмитрівну Ахросимову. Чоловіча частина гостей віддаляється в кабінет графа.
Берг із Шиншиним говорять про війну з Бонапартом і про маніфест. Пьер приїхав перед самим обідом Усі встають, вітаючи Марью Дмитрівну. Хресна поздоровляє іменинницю – ” козак-дівку”. За обідом усе знову розмовляють про Наполеона. Микола Ростов виголошує промову.
Наташа пустує, молодь співає. Соня плаче через від’їзд Миколи й жорстокості Віри, Наташа плаче разом сней. Дівчинки біжать у вітальню танцювати. Танець “Данила Купор” у виконанні Іллі Андрійовича й Марьи Дмитрівни.
У цей час у будинку вмираючого графа Безухова йдуть готування до соборування. Князівна Котиш і князь Василь планують сховати заповіт графа Пьер і Друбецкая, за яких було послано, вертаються додому. Пьер, на прохання батька, входить у його кімнату. Відбувається соборування.
Суперечка й боротьба через заповіт, що віднесла князівна. Граф Безухов умирає. У маєтку Болконских у Лисих Горах старий князь Болконский навчає князівну Марью геометрії Смуток і переляк князівни. Марья читає лист Жюли Карагиной і пише відповідь. Жителі маєтку зустрічають Андрія Болконского із дружиною.
Старий князь розмовляє із сином про політика й війну. За обідом вони сперечаються про Суворова й Бонапарта. Князь Андрій готується до від’їзду вармию.
Князівна Марья благословляє його. Перед від’їздом князь Андрій прощається з батьком, дружиною й сестрою. ЧАСТИНА ДРУГА У жовтні 1805 року російські війська в Австрії, у Браунау. До огляду головнокомандуючого готовлять один з піхотних полків: солдатів переодягають.
Генерал наказує Долохову переодягти шинель. Оглянувши полк, Кутузов викликає Долохова. Солдат просить дати йому шанс на виправлення Капітан радується вдало минулому огляду. Генерал з Тимохіним обговорюють огляд.
Солдатські полки після огляду співають пісні. Розмова Жеркова Сдолоховим. Вернувшись із огляду, Кутузов савстрийским генералом пройшли в кабінет. У штабі Кутузова від князя Андрія одні очікують багато чого й наслідують йому, інші вважають його неприємною людиною.
У штабі з’являється головнокомандуючий генерал Мак. Жерков поздоровляє австрійського генерала Штрауха й членів гоф-кригсрата із приїздом Маку. Юнкер Павлоградского полку Микола Ростов, вертаючись із фуражировки, зустрічає німця. Денисов, програвшись у карти, вертається додому й виявляє пропажу гаманця із грошима.
Ростова викриває Телянина вкраже. Офіцери обговорюють інцидент. Микола Ростов свариться з полковим командиром.
Жерков приїжджає зі звісткою про поразку Маку й про похід. Російські війська відступають до Відня. Переходять ріку енс.
Несвицкий їде з повторним наказом гусарам останніми перейти й запалити міст. Німецький форшпан з жінками збуджує увага солдатів Ескадрон Денисова переходить на протилежну сторону. До мосту наближаються французькі війська. Французи стріляють по гусарах.
Денисов з ескадроном переходять через міст до своїх військ. Наказ полковникові Павлоградского полку від начальника ар’єргарду зупинитися й запалити міст Під час підпалювання мосту Ростов переживає. Армія Кутузова відступає долілиць по Дунаєві.
У бої в Кремса росіяни перемагають. Андрій Болконский відправляється зі звісткою про перемогу до австрійського двору Міністр приймає його равнодушно. Зміна в настроях Болконского. У Брюнне князь Андрій зупиняється у свого знайомого Били-Бина.
Вони розмовляють про здачу французами Відня, про Кремском бій, про сполучник із Пруссією, зраді Австрії й торжестві Бонапарта. У Білібіна збираються молоді дипломати. Князь Андрій їде на прийом в австрійського імператора Франца, де його нагороджують орденом Марії-Терезії й роблять знаки уваги Вернувшись до Білібіна, Болконский вислухує його оповідання про узяття маршалами Таборского мосту у Відні.
Болконский вертається в армію. Російські війська відступають. Болконский свариться з обозним через візок з лікарською дружиною У штабі головнокомандуючого тривога й занепокоєння.
Авангард Багратіона посланий до Голлабруну затримати ворожу армію. Мюрат приймає загін Багратіона за всю російську армію й пропонує перемир’я. Наполеон пише Мюрату про розрив перемир’я. Князь Андрій є до Багратіона. Багратіон приймає його з особливим начальническим відмінністю Болконский об’їжджає позицію. Покарання солдата у взводі гренадерів. Болконский замальовує план розташування російських військ.
Солдати почувають страх смерті. Під час Шенграбенского бою Болконский приєднується до свити Багратіона Полковий командир доповідає Багратіонові про відбиття кінної атаки французів. Незважаючи на прохання командира не ризикувати людьми, Багратіон веде росіян в атаку. Тьер і Наполеон обговорюють атаку. Правий фланг російських військ відступає.
Наказ про відступ лівого флангу Командири сваряться із приводу наказу. ескадронденисова атакує. Микола Ростов поранений під час атаки. Солдати, захоплені врасплох, біжать.
Рота Тимохіна атакує. Росіяни на мить відтискують французів Долохов в упор убиває француза й бере в полон офіцера. солдати, Що Біжать, вернулися.
Приїжджає штаб-офіцер з наказом відступати. Тушин залишає знаряддя, за що й викликано до Багратіона. За Тушина заступається Болконский.
Поранений Ростов згадує свій будинок і рідних. ЧАСТИНА ТРЕТЯ Після того як Пьер став багатієм і графом Безуховим, відношення до нього родичів, знайомих і суспільства змінилося Князь Василь виступає в ролі наставника Пьера. Пьер приїжджає в Петербург, у будинок Курагиних. Для власної вигоди князь Василь вирішує женити Пьера на своїй дочці елен.
Пьер коливається, але все-таки жениться на красуні елен. У Лисі Гори приходить звістка про приїзд князя Василя і його сина, з метою женити його на Марье. Старий князь не хоче видавати єдину дочку заміж, він стає дратівливим.