Короткий зміст роману Батьки й діти Тургенєва І. С

БАТЬКИ Й ДІТИ Пан Микола Петрович Кірсанов чекає свого сина, що повинен приїхати до нього в гості. Микола Петрович у колишні роки збирався піти на військову службу, але зламав ногу. Учився в Петербурзькому університеті. Після смерті батьків женився на дочці чиновника.

Із дружиною переїхав у село, де й народився Аркадій. Через десять років його дружина Маша вмерла. Микола Петрович віддав свого сина вчитися в університет Впетербурге.

Там він прожив три роки. Аркадій приїхав з новим товаришем Євгенієм Васильовичем Базаровим. Батько говорить

із сином про господарство й зізнається йому, що з ним живе молода жінка Фенечка.

Микола Петрович сподівається, що син поставиться до почуттів батька прихильно. Коли Микола Петрович читає Пушкіна, Базарів обриває його на півслові. На вечерю приходить брат Миколи Петровича – Павло. Він одягнений по останній англійській моді. Базарів дуже не сподобався Павлу Петровичу Базарів теж не занадто-те дарує Павла Петровича, а про батька Аркадія озивається поблажливо.

Прокинувшись раніше всіх, Базарів збирається різати жаб, щоб вивчити їхню анатомію. Фенечка не вийшла до ранкового чаю. Аркадій думає, що стискує

її. Іде до неї знайомитися, щоб розрядити ситуацію Аркадій розповідає Павлу Петровичу про натуру Базарова. Павло Петрович не згодний з життєвими принципами Базарова.

У кімнату входять Фенечка, потім Базарів з мішком жаб. Коли Павло Петрович запитує його, навіщо вони йому, той відповідає, що для досвідів. У розмові Базарова з Павлом Петровичем з’ясовується, що Базарів дуже високої думки про німців, а росіян учених він не дарує, авторитетів не визнає Павло Петрович сперечається з ним. Павло Петрович розповідає історію свого життя.

Уже в молодості він досяг більших успіхів, його очікувала блискуча кар’єра. У цей час він познайомився із княгинею Р. , закохався в неї без пам’яті. Коли Павло Петрович набрид княгині й зрозумів, що між ними все кінчено, він не зміг повернутися до колишнього життя, хоча й намагався. Після смерті княгині й Маші Павло Петрович і Микола Петрович знову стали жити разом.

Базарів говорить, що Павло Петрович не чоловік, тому що приніс себе в жертву любові. Аркадій заперечує, говорячи, що всьому причиною час, у яке виріс і виховувався Павло Петрович Базарів затверджує, що кожний повинен виховувати себе сам. Павло Петрович приходить у кімнату до Фенечке подивитися на дитину.

Фенечка збентежена. Коли в кімнату приходить Микола Петрович, Павло Петрович іде у свій кабінет. Фенечка була дочкою господарки постоялого двору в повітовому місті, де один раз зупинився Микола Петрович.

Якось Фенечке потрапила в око іскра. Микола Петрович лікує дівчину й зауважує неї надзвичайну красу Коли мати Фенечки вмирає, Микола Петрович залишає неї в себе. Базарів знайомиться з Фенечкой у саду. Він завойовує розташування молодої жінки турботою про дитину. Базарів говорить Аркадію, що його батько повинен був би женитися на Фенечке, тому що вона його любить і має від нього дитини.

Базарів говорить, що в господарстві Миколи Петровича вже вся стара й погане: і худоба, і коня, і будови. Він заявляє: “Природа не храм, а майстерня, і людина в ній працівник”. Почувши, як Микола Петрович грає на віолончелі, Базарів затверджує, що це неварте заняття для батька сімейства.

Базарів завойовує розташування всієї двірні. Павло Петрович ненавидить його, а Микола Петрович намагається з ним не зустрічатися. Микола Петрович чує, як Базарів говорить Аркадію, що пісенька його батька проспівана, і ділиться почутим із братом.

Павло Петрович у сказі. За вечірнім чаєм відбувається сварка між Базаровим і Павлом Петровичем Базарів заявляє, що Павло Петрович не приносить ніякої користі суспільству, а тільки сидить сложа руки. На заперечення Павла Петровича, що потрібно не тільки руйнувати, але й будувати, Базарів відповідає, що це вже не його справа.

Вони сперечаються про силу, про російський народ, про цивілізацію. Аркадій підтримує Базарова. Микола Петрович почуває розрив між ним і сином. Потім згадує сварку зі своєю матір’ю: проблема взаємин батьків і дітей переходить із покоління впоколение. Аркадій з Базаровим їдуть відвідати родича Кірсанова – Матвія Ілліча Калязина.

Вертаючись від губернатора, молоді люди зустрічають “учня” Базарова Ситникова. Усі відправляються до знайомій Ситникова – Євдоксії Кукшиной. Вона поводиться неприродно, награно. На питання Базарова, є чи в місті гарненькі жінки, воно відповідає, що вони всі пустишки.

Але все-таки виділяє свою приятельку Одинцову. Захмелівши, Ситників і Кукшина починають міркувати про шлюб, індивідуальність людини. Євдоксія грає на фортепьяно й співає противним голосом циганські романси.

Аркадій і Базарів ідуть, не попрощавшись На балі в губернатора вони знайомляться з Ганною Сергіївною Одинцовій. Під час танцю Ганна Сергіївна неохоче слухає оповідання Аркадія про Базарове. Одинцова дуже подобається молодим людям. Вони відправляються до неї в готель. Після смерті батька Ганни Сергіївни залишився маленький стан, тому що решта грошей він програвся Тому що їй було важко керувати господарством, вона запросила до себе сестру матері, що і стала керувати маєтком.

Незабаром Ганна вийшла заміж за старого Одинцова. Після смерті чоловіка Одинцовій залишився весь його стан. З Ганною Сергіївною Базарів почуває себе ніяково. За запрошенням Одинцової друзі їдуть до неї в Никольское маєток Там вони знайомляться з Катею, сестрою Ганни Сергіївни.

Аркадій не цікавить Ганну Сергіївну, їй цікавіше спілкування з Базаровим. Хоча Аркадію й хочеться побить із Одинцовій і він ревнує її до Базарову, нього приємне суспільство Каті. Ганна Сергіївна проводить усе більше часу з Базаровим, він їй починає подобатися. Одинцова багато господарює.

Базарів вирішує їхати в гості до своїх батьків, говорить про це Ганні Сергіївні. Вона зізнається, що буде нудьгувати без нього, що вона дуже нещаслива Базарів говорить, що її погано те, що вона не може полюбити. Бажаючи відновити розмова, Ганна Сергіївна запрошує Базарова до себе в кімнату.

Базарів не бажає ділитися з Одинцовій своїми планами на майбутнє. Почувши від Базарова жагуче визнання в любові, Ганна Сергіївна лякається й вирішує, що спокій дорожче. Базарів іде За обідом він вибачається перед Одинцовою за зухвалість. У маєток приїжджає Ситників, довідатися про здоров’я Ганни Сергіївни на прохання Кукшиной.

Це розрядило обстановку. Аркадій розуміє, що Базарів уважає дурнями абсолютно всіх, крім себе. Друзі відправляються до батьків Базарова.

Батьки дуже раді бачити сина. Простота їх докучає Базарову: його мати вірить у гадання, боїться мишей, жаб; батько працює на грядці Аркадій називає Євгенія одним із самих чудових людей свого часу. Василь Іванович дуже пишається своїм сином. Відпочиваючи на природі, Аркадій і Базарів ледве не сваряться.

За обідом у будинку Базарова є присутнім батько Олексій. Звістка про те, що Євгеній збирається виїхати, дуже засмучує його батьків Приятелі заїжджають до Одинцової, але, пробувши кілька годин, незабаром їдуть. У маєтку Кірсанових молодим людям дуже раді. Господарські справи Кірсанових не ладяться. Аркадій готовий допомогти батькові.

Він відправляється в маєток Одинцової з листами. Зустрівшись із Катею в саду, Аркадій приходить потім до Ганни Сергіївні, вона йому щиро рада Микола Петрович, зацікавившись досвідами Базарова, часто приходить до нього й питається поради. Зустрівши Фенечку в саду, Базарів говорить, що вона повинна заплатити за лікування її сина, подарувавши йому одну із троянд, які вона збирає для ранкового букета. Павло Петрович викликає Базарова на дуель за те, що той поцілував Фенечку. Базарів ранить Павла Петровича Миколі Петровичу говорять, що дуель відбулася через розбіжність поглядів на політику.

Відбувається розмова братів після дуелі. Павло Петрович порівнює Фенечку із княгинею Р. Базарів доглядає за Павлом Петровичем до приїзду лікаря, потім їде. Павло Петрович розмовляє з Фенечкой про свого брата, запитує, чи любить вона його, просить любити його завжди й не обманювати.

Павло Петрович просить брата женитися на Фенечке. Після їхнього весілля Павло Петрович планує виїхати за границю Катя й Аркадій знаходять загальну мову; Аркадій розуміє, що Катя дуже дорога йому. Що приїхав у маєток Базарів думає, що Аркадій доглядає за Ганною Сергіївною, і говорить йому про свої підозри. Аркадій пише лист Ганні Сергіївні із проханням видати за нього Катю.

Базарів їде додому до батьків. Там він лікує селян, допомагаючи батькові в його лікарській практиці. Під час розкриття трупа він ранить палець Трупна отрута попадає йому в кров. Через якийсь час йому стає гірше. Приїжджає Ганна Сергіївна з доктором.

Надії на видужання немає. Ганна Сергіївна боязко цілує його в чоло на прощання. Базарів умирає У Марьине святкують два весілля: Микола Петрович жениться на Фенечке, Аркадій жениться на Каті. Пізніше й Ганна Сергіївна виходить заміж, але не по любові. Аркадій упорядковує господарські справи.

Котячи родить йому сина У Дрездене Павла Петровича вважають джентльменом, спілкується він там переважно з англійцями. Кукшина їде в Гейдельберг вивчати архітектуру. Ситників продовжує в Петербурзі справа Базарова. На могилу Базарова часто приходять його батьки. Коментар.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Короткий зміст роману Батьки й діти Тургенєва І. С