Моральні уроки роману Л. М. Толстого “Війна і мир”

Прекрасним джерелом для духовного вдосконалювання людини є російська класика другої половини XІX століття, що представлена письменниками тієї епохи. Тургенєв, Островський, Некрасов, Толстой – це лише мала частина тієї видатної плеяди російських письменників, які прославилися не тільки на батьківщині, але й здобули визнання в усьому світі. Їхні добутки стали класикою. Недарма письменника Толстого назвали “вчителем у житті і мистецтві”. Розглядаючи творчість Льва Миколайовича Толстого, не можна не зупинитися на такому добутку, як

“Війна і мир”. Головною темою цього роману є героїчна боротьба російського народу із французькими загарбниками. Але поряд з головною темою Лев Миколайович поставив багато глобальних проблем і зобразив їх з такою глибиною, що цей роман можна назвати підручником життя. На які ж моральні питання Лев Миколайович дав відповіді?

Це проблеми взаємин особистості і суспільства, ролі особистості в історії, помилкового і щирого патріотизму. Цей добуток наповнений любов’ю до Батьківщини, гордістю за її минуле. У романі зображено, як у боротьбі з ворогами проявляється російський дух, російська відвага. Свою Батьківщину народ

захищав не тільки на фронті, у тилу діяли партизанські загони, що громили ворога. Як писав Толстой, “дубина народної війни піднялася з усією своєю грізною і величною силою і гвоздила французів доти, поки не розгромила всю навалу”. Я думаю, що роман Толстого став найбільшим пам’ятником героям 1812 року, зайнявши гідне місце в історії нашої країни. Прочитавши роман, я зрозумів, що у кожної людини повинна бути мета у житті. У творі Толстого кожний позитивний герой шукає своє місце у житті і знаходить його. Не завжди шукання виводили героїв добутку відразу на правильний шлях. Наприклад, П’єр Безухов спочатку віддавався гульбі, потім захопився масонами. Незабаром він попадає на війну, і війна стає переломною подією в його житті. Він знаходить свою мету – служіння російському народу.

Метою мого життя також є служба на благо батьківщині. У чому ж вона полягає? Жити, насамперед, для своїх близьких, для тих людей, які мене оточують, знайти роботу і стать майстром своєї справи. Роман Льва Миколайовича Толстого вчить мене відрізняти щирий патріотизм від помилкового. Я зрозумів, що щирі патріоти – це люди, які роблять свою справу непомітно, інший раз не підозрюючи, що вони роблять подвиг. Наприклад, Тушин не знає, що перемогою сьогоднішнього дня усі зобов’язані йому, він навіть вважає себе винуватим, хоча під час бою подавав приклад мужності, геройства, солдатської доблесті. Наташа Ростова, не замислюючись, віддає підводи пораненим. П’єр на свої гроші, зі своїх селян набирає ополчення і утримує його. Наташа Ростова, П’єр, князь Андрій, Тушин – усі вони поводяться як щирі патріоти. Коли почалася війна, не всі представники світського суспільства взяли участь у воєнних діях, Автор з іронією говорить про введення штрафу для тих, хто не відмовився від французької мови. Для цих людей патріотизм полягає в дозвільному марнослів’ї. Нещадно Толстой викриває їх боягузтво. Адже щирий патріотизм полягає в активних діях, а не в порожніх міркуваннях про відвернені предмети.

Роман учить розуміти, що таке щира краса, і зрозуміти це краще допоможе порівняння Елен з Мар’єю Болконською. Лев Миколайович зображує Елен блискучою красунею, але її внутрішній світ бідний. Зате княжна Мар’я, зовсім не приваблива зовні, наділена високими щиросердечними якостями. Толстой говорить, що щира краса полягає в душі, у щедрому людському серці. Для нього важливіше щиросердечна краса, чим зовнішня. І я повністю згодний із цим. З роману я довідаюся також і про те, що таке кохання, що таке теперішня дружба.

На прикладі дружби князя Андрія і П’єра видно, що таке теперішня людська дружба. Ближче познайомився я і с таким почуттям, як кохання. Автор говорить, що кохання – це почуття, що повинне пройти через труднощі. Багато чого випробувавши і вистраждавши, Наташа розуміє, що вона кохала одного Андрія Болконського. У своєму творі Толстой викриває кар’єристів. До них відноситься Борис Друбецькой. Використовуючи низькі якості своєї душі, ця людина шукає впливових знайомств, ціль його життя – пробитися нагору по службовим сходам. Він відкидає одруження з Наташею Ростовой, тому що це загрожувало його кар’єрі. Неможливо не засуджувати таких людей.

Роман “Війна і мир” для мене не тільки книга про історичне минуле країни, але і книга моральності. З її я отримав безліч моральних уроків, які будуть мені допомагати в житті. Цей роман змусив мене задуматися над проблемами мужності, дружби, вірності, над моральними питаннями, які кожна людина неодмінно вирішує для себе. У наш непростий час, коли переглядаються усі цінності, потрібне чисте джерело, з якого можна почерпнути саме святе, саме незаплямоване, найясніше. Я вважаю, роман Л. М. Толстого “Війна і мир” є саме таким джерелом.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір ляльковий дім майбутнє нори.
Моральні уроки роману Л. М. Толстого “Війна і мир”