Унікальність роману Толстого “Війна і мир”

Унікальність роману-епопеї Льва Миколайовича Толстого “Війна і мир” полягає в тому що це твір одночасно є і філософським, і історичним, і психологічним. На сторінках роману перед читачем яскраво розкриваються всі особливості характерів головних героїв. Одні герої твору здатні змінюватися, інші ні. Саме здатність людини до зміни, до самовдосконалення вважав Лев Миколайович Толстой найбільш коштовною властивістю. Можна сказати, що герої, здатні змінюватися, більше любить письменником, ніж ті, які не можуть цього робити. Улюблені герої

письменника подобаються і читачеві, оскільки вони наділені багатим і красивим внутрішнім світом. Інші ж, нелюбимі герої, красиві зовні, але бідні внутрішньо. Для того, щоб зобразити як би “застиглу красу” таких героїв, Л. М. Толстой у своєму творі показує нам цих персонажів через багаторазово повторювані деталі, як, наприклад, “мармурово-білі оголені плечі Елен” або “плоске самовдоволене обличчя князя Василя”.

Показово поведінка багатьох персонажів твору під час Шенграбенского битви. Автор показує, що істинними героями є ті люди, які не є героями зовні, а які чесні і скромні, які звинувачують тільки

себе в допущених помилках і не намагаються за трапилися невдачі перекласти провину на інших людей. Такими героями є князь Андрій, Тимохін або, наприклад, Тушин. Найяскравішим прикладом здатності до самовдосконалення є образи П’єра та Андрія. Наприклад, П’єр, Постійно перебуваючи в пошуку важливого в житті, найціннішого, у результаті розуміє, що масонство є для нього розчаруванням. Андрій же, у свою чергу, розчаровується в державній службі. Ще одним яскравим прикладом здатності зміни стану душі є епізод, коли програв значну суму грошей Микола, в сум’ятті повертається додому. Але, коли він почув прекрасний спів Наташі, він розуміє, що саме це є важливим, а все інше є минущим. Моментом зміни стану душі князя Андрія є небо, побачене ним над Аустерліцем і хвороба сина. Льву Миколайовичу Толстому вдалося стати першим в російській літературі, Хто зумів настільки чітко і яскраво висловити моменти, коли відбуваються зміни стану душі персонажів. Великий письменник зумів відкрити те, що за словами Чернишевського є “діалектикою душі”. Також. Дуже важливим моментом, який дозволяє розкрити психологію героїв роману, є ставлення того чи іншого героя до оточуючих людей, а також до природи, сім’ї, любові, Мистецтву, той є до тих людських цінностей, які є вічними.

Яскравим прикладом нелюбимих автором героїв, є сім’я Курагин, в якій відсутні родові зв’язки. А в сім’ях, наприклад, Ростових і Болконских, відносини в сім’ї будуються на основі любові. Члени сім’ї Курагин не вважають себе близькими людьми, вони іноді навіть не згадують про це. Наприклад, потяг Анатолія до Елен або ж слова князя Василя про те, що він позбавлений “шишки батьківської любові”, а діти, на його думку, є тягарем його існування. Ще однією особливістю улюблених героїв Толстого, Яка відрізняє їх від нелюбимих, є ставлення до природи. У перших, що відбувається в природі завжди знаходить відображення в них самих, у їхніх душах. Одним з методів психологічного аналізу стану головних героїв, який застосував Лев Миколайович Толстой у своєму романі, є сни персонажів. Наприклад, зображені сни П’єра, допомагають героєві зрозуміти і оцінити притаманні їй слабкості, знайти рішення проблем. Можна сказати, що ці сни наділені розумом. У снах князя Андрія зображені суперечності, які він не може ніяк вирішити. Такі ж розумні сни і у Петі, і у князя Миколи Болконського.

Ставлення до мистецтва також допомагає зрозуміти духовність одних героїв і бездуховність інших. Наприклад, любов до музики ростових і її вплив на їхнє життя. А багатогранність характерів Наташі Ростової, Андрія Болконського, П’єра Безухова, Їх живе зображення на сторінках роману “Війна і мир”, зробили цих героїв настільки відомими і популярними, що про них знають навіть ті люди, хто ніколи в житті не прочитав жодної сторінки цього найбільшого твори російської, та й всієї світової, літератури.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Унікальність роману Толстого “Війна і мир”