Бережи честь змолоду. Тема честі й боргу в повісті Капітанська дочка Пушкіна А. С

Одна з основних тем у повісті Пушкіна “Капітанська дочка” – тема честі й боргу. Тема ця задається вже епіграфом до добутку – російським прислів’ям “Бережи честь змолоду”. Таке ж напуття батько дає Петруше Гриневу, проводжаючи сина на військову службу. І вже сам учинок Андрія Петровича Гринева, що замість Петербурга відправляє сина в “сторону глуху й віддалену”, щоб Петруша став теперішнім офіцером, характеризує його як людини честі й боргу. Гриневи – стародавній дворянський рід. Пушкіна підкреслює строгість вдач

Андрія Петровича, його мудрість, почуття власного достоїнства.

Характерно, що поняття “честі й боргу” у повісті багатозначно. В історії знайомства Петруши Гринева із Зуриним, коли парубок програв своєму новому знакомомусто рублів, мова йде про дворянську ушановуйся Гроші Петруши зберігалися в Савельича, і парубкові довелося посваритися зі своїм дядьком для того, щоб одержати потрібну суму. Здивований величиною цієї суми, Савельич намагається відговорити Гринева від сплати боргу. “Світло ти мій!

Послухай мене, старого: напиши цьому розбійникові, що ти пожартував, що в нас і грошей-те таких не водиться”,

– умовляє він свого вихованця. Однак Гринев не може не заплатити більярдний борг – для нього це питання дворянської ушановуйся Тема честі реалізується й в історії взаємин Гринева з Машею Миронової. Захищаючи честь коханої дівчини, герой викликає на дуель свого суперника, Швабрина.

Однак втручання коменданта перешкодило дуелі, і лише потім вона відновила. Тут мова йде про честь дами, про борг перед нею. Полюбивши дочку капітана Миронова, Гринев почуває свою відповідальність за її долю. Свій борг він бачить у тім, щоб захищати й оберігати кохану дівчину Коли Маша стає бранкою Швабрина, Гринев готовий на всі, аби тільки її звільнити.

Не знайшовши підтримки в офіційної влади, він звертається по допомогу до Пугачова. І Пугачов допомагає молодим людям незважаючи на те, що Маша – дочка коменданта Білогірської міцності, дочка офіцера військ супротивника. Тут, поряд з темою лицарської честі, виникає мотив чоловічої честі. Рятуючи Машу, свою наречену, з полону Швабрина, Гринев одночасно захищає й свою чоловічу честь.

Після арешту над Гриневим відбувся суд Однак, захищаючись, герой не міг відкрити щире положення речей, тому що боявся вплутати в цю історію Машу Миронову. “Мені спало на думку, що якщо назву її, то комісія зажадає неї до відповіді; і думка вплутати ім’я її між мерзенними изветами лиходіїв і її саму привести на очну з ними ставку – ця жахлива думка так мене вразила, що я зам’яв і поплутався”. Гринев воліє понести незаслужене покарання, ніж образити добре ім’я Марьи Іванівни. Таким чином, стосовно Маші герой поводиться як щирий лицар, що захищає свою даму.

Інше значення поняття “честі й боргу” у повісті – військова честь, вірність присязі, вірність боргу перед Вітчизною Тема ця втілена також в історії взаимоотношенийгринева з Пугачовим. Після захоплення Білогірської міцності Пугачов урятував героя від страти, помилував його. Однак Гринев не може визнати в ньому государя, тому що розуміє, хто він є насправді.

“Мене знову підвели до самозванця й поставили перед ним на коліна. Пугачов простягнув мені жилаву свою руку. “Цілуй руку, цілуй руку!” – говорили біля мене Але я віддав перевагу би самій лютій страті такому підлому приниженню”, – згадує Гринев. Однак цього разу все обійшовся: Пугачов лише пожартував, що парубок “одурів від радості”, і відпустив його.

Однак далі драматизм і напруга в повісті зростають. Пугачов запитує Гринева, чи визнає він свого “государя”, чи обіцяє служити йому. Положення парубка Дуже неоднозначно: він не може визнати самозванця государем, і, разом з тим, він не хоче піддавати себе марному ризику.

Гринев коливається, але от почуття боргу тріумфує “над слабостию человеческою”. Він переборює власну малодушність і відверто зізнається Пугачову, що не може вважати його государем. Не може молодий офіцер і служити самозванцеві: Гринев – природний дворянин, що присягав імператриці.

Далі ситуація стає ще більш драматичною. Пугачов намагається взяти із Гринева обіцянка не виступати проти заколотників. Але й етого не може обіцяти йому герой: він зобов’язаний підкорятися вимогам військового боргу, коритися наказу.

Однак і цього разу душу Пугачова зм’якшилася – він відпустив парубка. Тема честі й боргу втілюється й в інших епізодах повести От Іван Кузьмич Миронов відмовляється визнати самозванця государем. Незважаючи на поранення, він до кінця виконує свій борг коменданта міцності.

Він воліє загинути, ніж змінити своєму військовому боргу. Геройски гине й Іван Игнатьич, гарнізонний поручик, що відмовився присягнути Пугачову. Таким чином, тема честі й боргу одержує найрізноманітніше втілення в пушкінській повісті. Це й дворянська честь, лицарська честь і честь дами, чоловіча честь, військова честь, людський борг. Всі ці мотиви, зливаючись воєдино, утворять у сюжеті повести значеннєву поліфонію


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Бережи честь змолоду. Тема честі й боргу в повісті Капітанська дочка Пушкіна А. С