Аналіз вірша Ахматової “Заплакана осінь, яка удова”

Майже всі поети у своїй творчості широко використовують пейзаж, описи природи. У Ганни Ахматової пейзаж сполучається із щиросердечним переживанням, а щиросердечне переживання стає частиною сільського життя. Скупо відібрані деталі сільського пейзажу непомітно й ненав’язливо приєднуються до характеристики внутрішнього стану людини. “Заплакана осінь, як удова в одягах чорних, всі серця туманить…”

Однак цей стан не результат прийме сільського побуту, воно не підсумок розказаного. Туга з’являється тут настільки ж речовою,

реальною подробицею навколишнього світу: “И буде так, поки найтихіший сніг не зглянеться над скорботною й втомленою…” Сполучення конкретних пейзажних замальовок і абстрактного поняття “туга”, що виражає щиросердечне томління, перекладає всю картину в психологічний план. І тоді для розкриття внутрішнього миру людини стають необхідними інші слова: “Є в близькості людей заповітна риса, її не перейти закоханості й пристрасті…” Манера таких віршів зближає Ахматову із Чеховим: “Пейзажем Чехов пише життя свого героя, хмарами розповідає його минуле, дощем зображує його сльози, квартирою доводить, що безсмертя
душі не існує”.

Тривога й туга з життя проникали в літературу, переходили від одного поета до іншого, ставали історичним знаком епохи. Вікова, безбережна, могутня туга Блоку й туга Ахматовій, незважаючи на розходження їхніх поетичних систем, передавали одне світовідчування, сходили до одного джерела – російської дійсності, свідчили про неблагополуччя миру. Соціальні протиріччя епохи по-різному проявлялися в тонких психологічних пейзажах і любовній ліриці:

Є в близькості людей заповітна риса,
Її не перейти закоханості й пристрасті,
Нехай у моторошній тиші зливаються вуста,
И серце рветься від любові на частини
И дружба тут неспроможна, і року
Високого й вогненного щастя,
Коли душа вільна й далека
Повільній знемозі сладострастья.

Коли Ахматова вперше зустрілася з російською природою, у віршах її почали проростати зерна історизму, тут вона усвідомила себе національним поетом:

Спокійній і впевненій любові
Не перемогти мені до цієї сторони:
Адже крапелька новоміської крові
У мені – як крижинка в пінистому провині

У краї, що ніколи входив до складу древнього Новгородського князівства, з’являються в Ахматової вперше настільки важливі й значимі для кожної людини слова: батьківщина, моя країна, наша країна, народжується почуття причетності до життя народу. Тому серед молодецького хору псевдопатриотических віршів, що супроводжували початок першої світової війни, голос Ахматової звучав трагічно самотньо:

Прагнучі до неї божевільні, а її
ЩоДосягли – уражені тоскою…
Тепер ти зрозумів, отчого моє
Не б’ється серце під твоєї рукою?..

Автор поки ще сторонній спостерігач, хоча голос уже йде із серця, серця живого й трепетного.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Твір мініатюра на тему матуся.
Аналіз вірша Ахматової “Заплакана осінь, яка удова”