Характеристика образа електри в трагедіях Еврипида

Електра – персонаж трагедій “електра” і “Орест”. У трагедії “електра” е. видана егисфом і Клитемнестрой заміж за бідного селянина. Однак цей шлюб залишається фіктивним, тому що селянин усвідомить, що одержав е. не по праву. Ідучи за водою, е. зустрічає в джерела Ореста, що разом з Пиладом таємно прибув в Аргос і по розмові е. з хором довідався в ній сестру Складається план мести, і Орест приходить у замішання, не знаючи, як йому впоратися одночасно з егисфом і матір’ю. е. пропонує свою допомогу у відношенні матері: відповідно

до придуманому нею плану, вона повинна заманити Клитемнестру в будинок під прийменником народження первістка. Перед прибуттям Клитемнестри Ореста охоплюють сумніву й жах, так що він зовсім готовий відмовитися від думки вбивати її, і тільки наполегливість і непохитність е. повертають його до первісного задуму е. зустрічає Клитемнестру повної ненависті й докорів мовленням і перепроваджує в будинок, де неї вбиває Орест. Негайно після вбивства матері е. і Орест піднімають плач про вчинений, причому е. цілком бере на себе всю провину.

У побудові образа головної героїні Еврипид використовує свій улюблений прийом,

загальний для всіх його так званих “драм мести” (ср. “Медея”, “Гекуба”), Суть цього прийому зводиться до того, що, незважаючи на законне бажання помститися, беззаконної зображується нечестива пристрасть, що володіє героїнею, до помсти, що у фіналі обертає ситуацію на противагу наміченої на початку, позбавляючи помсту, що свершились, яких-небудь законних виправдань. Досягається цей ефект, як правило, тим, що критерієм оцінки всіх учинків трагедії служить мірило звичайної людської моралі. У трагедії “Орест” дія розігрується на шостий день після вбивства Клитемнестри, що, відповідно до запропонованого тут версії, відбулося в самому палаці й без вирішальної участі е. У той час як Ореста мучать еринии, а е. віддано доглядає за важко хворим братом, аргосское збори повинне вирішити, стратити або не стратити дітей Агамемнона Аргосци ухвалюють рішення щодо страті, але е. не хочеться вмирати. Пришедший на допомогу Пилад пропонує насамперед помститися предавшему їх Менелаю, убивши його дружину Олену.

А е. винаходить спосіб, як при цьому врятуватися й самим Вона пропонує взяти в заручниці дочка Менелая Гермиону й змусити його тим самим допомагати їм, а у випадку його завзятості вбити її. Сама ж е. і здійснює план захоплення Гермиони, заманюючи її в будинок під тим – прийменником, що їм необхідна її допомога в умолении батьків. Гермиона з радістю погоджується допомогти й попадає під ніж до Ореста, що вимагає порятунок собі й своїй сестрі. Інтрига дозволяється появою Аполлона, що велить Гермиону відпустити, а е. віддати заміж за Пилада.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Характеристика образа електри в трагедіях Еврипида