Фауст характеристика образа Фауста

Фауст. Ім’я походить від латинського слова faustus – щасливий, щасливий. Образ Ф. супроводжував Гете все життя, первісний начерк трагедії “Прафауст” ставиться до 1773-1775 гг.; трагедія в цілому була завершена в 1831 р. (останні виправлення були зроблені Гете незадовго до смерті, в 1882 р. ). У міру того як просувалася робота над трагедією, образ Ф. здобував усе більше грандіозний філософський вимір. В остаточному варіанті трагедії Ф. виступає як представник усього людства, його неприборканої спраги життя, волі до знання, творенню й творчості.

Надзвичайні

масштаби майбутньої драми з’ясовуються вже в “Пролозі на небі”, де за душу Ф. починають суперечка небеса й пекло. Господь Бог і Мефистофель. Гете сам відзначав подібність цього прологу з біблійною “Книгою Іова”, де про душ Іова сперечаються Бог і сатана.

Протягом всієї трагедії Ф. проходить через ряд метаморфоз. У першій частині з’являється Ф. , великодосвідчений учений і мудрець епохи Реформації, що опанував всіма науками свого часу, але глибоко розчарувався в книжковому знанні. Він хоче осягти “всесвіту внутрішній зв’язок”. Але саме етого не може дати абстрактна наука. Ф. тісно у своїй

робочій кімнаті, він жагуче рветься до людей, до живої природи Ми бачимо його на прогулянці, серед простолюду, і в спілкуванні із природою (сцена “У воріт”): на цих прогулянках Ф. супроводжує Вагнер, його педантичний, обмежений учень.

Тема “Ф. і природа” – одна із ключових тем усього добутку. Ф. – людина сильних, титанічних поривів (не випадково його образ так захоплювала Гете замолоду, коли він працював над трагедіями “Прометей” і “Магомет”). Саме безмежна пристрасть Ф. до оволодіння таємницями природи, до знання, до збагнення миру й людей змушує Ф. погодитися на договір з Мефистофелем.

Головна риса Ф. – вічне занепокоєння, тому він висуває особливу умову договору: чорт виграє лише в тому випадку, якщо Ф. побажає “зупинити мгновенье”. Але Ф. упевнений, що цього ніколи не буде. Відтепер Ф. треба буде пройти через ряд спокус і почуттєвих спокус Спочатку – це груба пиятика в погребке Аербаха.

Потім чарівний напій, виготовлений на кухні відьми, повертає йому молодість і юний невтримний запал. Одне з найважливіших подій першої частини – зустріч Ф. з Маргаритою. Любов до цієї юної дівчини перетворює й безмірно збагачує Ф., уперше після марних самотніх міркувань у ньому пробуджується проста людяність Однак мир Маргарити занадто вузький для Ф. , і в його душі виникає трагічне роздвоєння.

Пристрасть до Маргарити й підступ Мефистофеля ведуть Ф. до тяжких злочинів: він винний у загибелі матері Маргарити й убивстві її брата Валентина. Після цього Ф. змушений зі своїм супутником бігти з міста; Мефистофель утягує його в розгнузданий шабаш сатанинських сил (“Вальпургиева ніч”). Однак і в цей критичний момент, коли Ф., здавалося б, заплутався в тяжких гріхах, його воля до добра виявляється сильніше.

Каяття у вчиненому, безмірне жаль до Маргарити якоюсь мірою очищають його душу, він уживає розпачливу, хоча й безнадійній спробі визволити Маргариту з в’язниці. Друга частина “Фауста” помітно відрізняється від першої; образ Ф. знаходить тут принципово новий зміст Гете неодноразово підкреслював, що Ф. не тільки є героєм добутку у звичайному змісті слова, його образ необхідний для пониманияединства трагедії. Усе більше розширюються – у порівнянні з першою частиною – сфери діяльності Ф. : це й державна діяльність, і філософські суперечки, і занурення в мир споконвічних еллінських переказів і міфів, грецької краси й, нарешті, невтомна творча праця, що відвойовує нові землі в моря.

Прагнення Гете охопити в другій частині величезний проміжок історії – від античності до першої чверті XІX в. – змушує його постійно прибігати до алеГорей. Працюючи над другою частиною, Гете в жовтні 1826 р. повідомляв В. Гумбольдту, що вона охоплює “три тисячі років, від падіння Трої до узяття Миссолунги” (міста, де вмер Байрон).


Твір на тему чого не можна купити за гроші для 5..
Фауст характеристика образа Фауста