“У сміливих щастя завжди є” (за твором І. Багряного “Тигролови”)

Роман Івана Багряного “Тигролови” став одним із кращих в українській літе­ратурі твором пригодницького жанру. Але авторові нічого чи майже нічого не до­велося видумувати, адже багато описаних у романі подій він пережив сам.

Друзі Івана Багряного запам’ятали його непосидючим, запальним. Юрій Смо – лич згадував: “З’являвся він несподівано – бушував, лаяв весь світ і облягався спати на письмовому столі. (Жив у друга і не мав свого ліжка.) Звідти, з того сто­ла, його й забрано”.

Він опинився в слідчому ізоляторі НКВС. У слідчого не було жодного доказу вини, жодного факту. Він намагався спровокувати Багряного на зізнання, піддав тортурам, але в’язень тримався гордо і незалежно. Не знаючи, що далі з ним ро­бити, за вироком “трійки” вислати з України в північну частину Даіекого Схо­ду. Багряний разом із тисячами, такими ж, як сам, “злочинцями” був відправле­ний до сталінських концтаборів. .Ллє навіть страшна репресивна машина нічого не могла вдіяти з непокірним в’язнем. Багряний тікає звідти, переховується серед українців Зеленого Клину.

Герой

твору Григорій Многогрішний повторює шлях автора.

Місце дії “Тигроловів” – Зелений Клин, чудовий і таємничий куточок Зеле­ної України, що заховався в нетрях тайги на Датекому Сході. Заселявся цей край українцями протягом XVІІ-XVІІІ століть і не визнавав законів ані царської, ані більшовицької влади.

Григорій Многогрішний тікає з ешелону і потрапляє на вільну землю. Він лицар духу, який не хоче пристосовуватися до обставин, жити тихо й затишно, ростити дітей, робити кар’єру, гнути голову перед владою і почуватися щасли­вим. У світі насильства він стає безстрашним, неприрученим “тигром”, біжить над прірвою страждань і своєю сміливістю здобуває право на життя і на шастя.

Григорій згадує: “І я втік з ешелону. Вони везли мене з України на каторгу, на повільну смерть, і берегли, як пси. А я втік. Вистрибнув на ходу зі скаженого поїзда – стрибнув у ніч, у смерть, на щастя. І я мав щастя… Я потрапив до вас, я мав щастя”.

Григорій Многогрішний відкинув обережність, але діяв виважено. Він усе розра­хував, але, звичайно ж, не міг передбачити, що на нього може чекати в нетрях тай­ги. Та він волів скоріше загинути там, у тайзі, ніж чекати повільної смерті в таборі.

Сміливість допомогла Григорієві не тільки врятуватися, поквитатися з воро­гом, а й завоювати серце гордої Наталки Сірківни, стати щасливим із коханою дівчиною.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...Кінцівка до твору ляльковий дім.
“У сміливих щастя завжди є” (за твором І. Багряного “Тигролови”)