Переказ: Пергамський вівтар. Стисло

До видатних творів елліністичної пластики належить великий фриз вівтаря Зевса з Пергама у Державному музеї Берліна, що приваблює кожного року тисячі захоплених. “У Пергамі є великий мармуровий вівтар висотою 40 футів з величезними скульптурами, з битвою гігантів”, – повідомляв римський письменник Ампелій при описанні чудес світу, але ця монументальна скульптура була сторіччями забута, після того як візантійські мешканці міста знесли у X сторіччі цей вівтар, щоб з його плит звести стіни проти мусульман.

Лише у XIX сторіччі Карл Гуманн

випадково наштовхнувся на окремі рельєфні плити, що, захищені від негоди, добре збереглися протягом віків, та зберіг у 1878 – 86 головну частину фризу для Берлінського музею. Однак пройшли роки, доки дослідження багатьох вчених навели порядок серед багатьох тисяч уламків, і після того, як Отто Пухштейн встановив послідовність верхніх блоків карниза завдяки античним знакам, шедевр з’явився у всій красі.

Відрізняючись плінтусом та карнизом, тягнеться фриз висотою 2,30 м над масивним цоколем коло скульптури. Тут зображена “Гигантомахія”, боротьба олімпійських богів проти гігантів, що загрожували Олімпу,

дітей богині Землі Геї. Приводом для цього зображення була остаточна перемога атталіди з Пергаму у II сторіччі до нашої ери над галами, які погрожували малій Азії. Цю перемогу прославляли у міфологічній формі. На фризі представлено дике сум’яття бою. З розкішним розумінням представлені передусім переможені та вмираючі гіганти, яким віддана вся любов скульпторів.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Переказ: Пергамський вівтар. Стисло