Гетьман Сагайдачний

Видатний вождь козацтва Петро Конашевич-Сагайдачний народився в місті Самбір на Галичині, у родині небагатого шляхтича й одержав солідну для того часу освіту. Подавшись у козаки, досить скоро він виділився серед своїх співтоваришів і став проводирем. Під керівництвом Петра Сагайдачного козаки зробили чимало вдалих походів на Крим і Туреччину. У 1616 році загін під його командуванням узяв Кафу, Варну, Синоп. Козаки на чолі з Сагайдачним зіграли вирішальну роль у відбитті турецької навали на Польщу в 1621 році. Під час битви під Хотином, що відбулася

в тому ж році, Сагайдачний одержав тяжке поранення, що виявилося смертельним.

Невдоволення сваволею могутніх польських магнатів ще з часів Люблінської унії жевріло на українських землях. Народ відчував потрійний гніт: національний, релігійний і феодальний. Але особливе збурювання зріло в середовищі козацтва, не задоволеного забороною польської влади ходити в походи на турків і татар.

Українська православна знать також була незадово-лена розбратами і безладдям, що панували в польській державі. одним із тих, хто постраждав від свавілля та безкарності магнатів, був і Богдан Хмельницький, досвідчений воїн,

людина твердої волі і надзвичайного розуму.

У 1646 році польський король Владислав ІV Ваза планував почати війну з Туреччиною і вирішив домовитися з українськими козаками про підтримку. За це він обіцяв скасувати тяжкі умови миру 1638 року. Переговори з королем вів Богдан Хмельницький.

У той же час поляки розграбували хутір Хмельницького Суботів, одного з його синів убили й викрали дружину. Хмельницький вирішив помститися полякам і відправився на Січ, де його незабаром проголосили гетьманом – він мав величезний авторитет серед козаків. І першим же кроком нового гетьмана стало укладення союзу проти поляків із кримським ханом.

Зіновій теодор (Богдан – народна форма церковного імені теодор) Михайлович Хмельницький народився в 1595 році в родині заможного козака. одержавши непогану освіту в єзуїтському колегіумі, він з юних років почав брати участь у походах запорожців проти турків і татар.

У віці 25 років, у ході невдалої для польсько-українських військ битви на цецорських полях, Богдан Хмельницький разом з батьком потрапив у полон, звідки обом удалося звільнитися тільки з великими зусиллями. Гетьман війська Запорізького з 1648 року, керівник козацької революції, засновник козацької держави XVІІ-XVІІІ століть.

Навесні 1648 року спалахнуло повстання, що незабаром переросло в грандіозну національну революцію, що змінила хід європейської історії. Битва під Пилявцями

Перші перемоги над ворогами в битвах під корсунем і Жовтими водами далися повсталим досить легко – поляки не очікували, що зіштовхнуться з настільки вмілим керівництвом військами. але вже восени 1648 року п’ятдесятити-сячна польська армія вступила в Україну з метою жорстоко покарати заколотників. командували польським військом троє знатних вельмож, однак жоден із них не був досвідченим полководцем. князь домінік Заславський був відомий своїм багатством і змані-женістю; Микола остророг пишався вченістю; третім був зовсім ще юний олександр конецпольський. Хмельницький глумливо іменував цих воєначальників “перина”, “латина” і “дитина”. після триденного бою козацьке військо оточило польську армію і стрімким штурмом захопило табір ворога, величезний обоз і багато зброї, у тому числі понад сто гармат.

Поразка поляків відкрила армії Хмельницького шлях на захід. козацьке військо взяло в облогу львів, але, одержавши відсіч, відступило від міста.

Богдан Хмельницький тверезо оцінював свої сили і прагнув до миру з польщею. тому він уклав Зборівський мир з польщею (18 серпня 1649 р.), за яким козаки одержували значну автономію в межах трьох воєводств, але якому судилося стати лише тимчасовим перепочинком у польсько-українському протистоянні. однак польщі вдалося отямитися після перших ударів, і в червні 1651 року під Берестечком відбувся великий бій, у якому повстанців було розбито.

Кривоніс – це прізвисько сподвижник Хмельницького одержав через свій зламаний гачкуватий ніс. Донині його ім’я і походження так і залишилися невідомими. Дехто вважає, що козацький полковник Максим Кривоніс був вихідцем із Шотландії і довгий час служив найманцем у польській армії. За іншою версією, Кривоніс – корінний українець, за професією коваль, у молодості брав участь у козацьких походах на турецькі міста.

В роки козацької революції Максим Кривоніс вважався одним із найбільш лютих і непримиренних супротивників шляхтянської Польщі. Його подвиги на бойовищі народ оспівав у численних думах і піснях.

Військові невдачі примусили гетьмана Хмельницького шукати сильних союзників. У 1654 році Хмельницький у містечку Переяславі уклав військовий союз із Московською державою. однак, уже два роки потому гетьман уклав договір зі шведами, найлютішими ворогами московітів! Задум великого гетьмана полягав у тому, щоб використовувати на благо України протиріччя між хижими й агресивними державами – Польщею, Туреччиною, Швецією і Росією, стравлюючи їх одну з одною. однак події розвивалися зовсім інакше – “хижаки” домовилися між собою і заходилися поділяти Україну, роздираючи її на частини.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Гетьман Сагайдачний