Казки “Малюк і Карлсон” і “Пеппі Довгапанчоха”

Знаменита шведська письменниця Астрід Ліндгрен – автор тридцяти книг для дітей, переведених – за відомостями 2008 року – на 41 мову. Її твори, що викликають захоплені відгуки у світовій пресі, удостоєні золотої медалі Андерсена, витримали масу видань, знайшли друге життя в театрах, на кіно-і телеекранах. Ліндгрен, скромна службовець одного з дитячих видавництв у Стокгольмі, дебютувала в 1945 році чарівної казкою “Книга про Пйппі Лонгстру. мп”, що розрослася пізніше до трьох частин, перетвореної автором у п’єсу і потім екранізованої

у ФРН. У перекладі Л. Лунгіну повість називається “Пеппі Довгапанчоха”. Далі були повісті-казки “Міо, мій Міо” (1954), – Петрозаводськ, “Карелія”, 1979, трилогія “Малюк і Карлсон, який живе на даху” (1955), “Карлсон знову прилетів” (1962), ” Карлсон потайки з’являється знову “(1968) і впереміж з казковими повісті реалістичні.

Для казкових повістей Ліндгрен характерно поєднання фантазії з реальністю, фольклорних мотивів з повсякденним побутом, чарівного вимислу з сучасною дійсністю. Творче кредо письменниці – “дітям треба говорити правду і тільки правду” – залишається в силі

і в казкових повістях, в яких Ліндгрен, вдаючись до прозорих алегорій, нерідко зачіпає серйозні життєві питання. Так, наприклад, у повісті “Міо, мій Міо” традиційна в казкових сюжетах боротьба добра зі злом набуває антифашистський звучання. Образ злого лицаря Като наділений відразливими і одночасно карикатурними рисами Гітлера. Улюблениця дітей усього світу, Пеппі Довга панчоха володіє велетенською силою, невичерпним валізою золота і безмежним запасом доброти. Всі ці властивості, помножені на витончену вигадку, дозволяють їй творити чудеса, карати зло і допомагати всім, хто потребує її безкорисливому участі.

Пеппі нічого не варто пронести на руках кінь, скупити цілу кондитерську та обдарувати сластями натовп дітлахів, викинути нахабного пана, якому заманулося купити її будинок, помститися старій благодійниця, який вчинив школярам принизливий іспит і т. п. У світі мертвої логіки і нудних прописних істин, ні від кого не залежна, абсолютно вільна Пеппі, яка може робити все, що захоче, не рахуючись ні з якими заборонами, – живе уособлення фантазії нормально розвивається дитини. Спілкування з пустунки Пеппі ощасливила Томмі і Акніку так само, як дружба з Карлсоном, який живе на даху, осяяла казковим світлом щасливе дитинство Малюка. Образ Карлсона, Хвалька і пустуна, породженого невгамовним уявою хлопчика, нагадує доброго гнома або кобольди з чарівних казок. Разом з тим цей самовпевнений чоловічок живе своїм самостійним життям, як би відокремившись від фантазії Малюка.

Очевидно, придуманий ним Карлсон так міцно ввійшов у його свідомість, що став для нього реальним істотою. Малюк навіть познайомив свого нового товариша з батьками, і тато дав слово нікому про нього не… розповідати, “тому що нам ніхто не повірить”. Малюк, спираючись на близькі йому образи і асоціації, постачає товстуна Карлсона моторчиком і пропелером і переносить у знайому обстановку. Літаючий чоловічок живе у Стокгольмі на даху звичайного будинку. У сім’ї кожен зайнятий своєю справою: тато йде на службу, діти – в школу, мама порається по господарству. Малюк, наданий самому собі, проводить довгі години в суспільстві Карлсона. Натиснувши кнопку на животі, Карлсон заводить свій моторчик і з дзижчанням влітає у вікно. З ним не нудно. Він знає все на світі. Це “найкращий у світі малювальник півнів”, “кращий в світі будівельник” з кубиків і взагалі “кращий в світі” фахівець з усіх питань. Вчинивши за його ініціативою яку-небудь витівка, Малюк втішає дорослих: “Дурниці, справа житейська!”, “Спокій, тільки спокій!” – І при цьому завжди посилається на авторитет Карлсона, який живе на даху. Чудесне зливається з повсякденним, в прозаїчну дійсність вторгається поетична вигадка. З педагогічним чуттям і тактом Ліндгрен стверджує у своїх казкових повістях здорову романтику дитячої уяви. Її прекрасні книги сповнені оптимізму і великої людської доброти.

Слід відзначити і багатогранний гумор письменниці, її живу мову і невимушеність інтонацій, що передають особливості дитячого мови і тонке знання світової психології. Соціально-побутові реалістичні повісті Ліндгрен теж сповнені гумору і веселих пригод. Але життя з її невблаганними протиріччями, з її болями і бідами владно вторгається у світ безтурботного дитинства, відкриваючи свої тіньові сторони.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Казки “Малюк і Карлсон” і “Пеппі Довгапанчоха”