Доброта і покірність у казці С. Маршака “Дванадцять місяців”

У більшості казок розкривається тема боротьби добра і зла. Але кожен автор розкриває цю тему під новим кутом зору. Самуїл Маршак у своїй казці “Дванадцять місяців” ставить на передній план дуже важкі і водночас цікаві запитання: чи є покірність складовою доброти? Чи може тверда і незламна людина бути доброю? Чи може покірлива людина збільшувати зло у світі?
Кожен образ казки втілює відповіді на ці запитання. Образ Падчерки складний і сповнений протиріч. З першого погляду, перед нами постає ніби най покірливіша людина у світі, та згодом

ми розуміємо, що це не так, що її послух мачусі був зумовлений не безглуздою покірністю, а по-перше, справжньою добротою (і це можна довести її хвилюванням про Мачуху і Сестру, коли їх було перетворено на собак), а по-друге, звичайною безвихіддю. Упертість Падчерки у всій повноті показана у сцені з Принцесою, коли остання просила розповісти її про те, де вона дістала проліски. Бідна дівчина обіцяла Братам-Місяцям нікому не розповідати про це. Принцеса роздягла її у лютий мороз, погрожувала кинути в ополонку, але молода героїня залишалася вірною собі і своїм обіцянкам, тому нічого не розповіла Принцесі. Отже, коли у серці
людини панують доброта, честь і вірність, упертість допомагає не втратити ці риси, і вона стає внутрішньо надзвичайно привабливою.
Небезпечне інше поєднання рис характеру у людині: злість, дурість і упертість. У цьому випадку упертість дійсно може додати гіркоти у і без того не солодку душу. І це ми бачимо на прикладі Принцеси, яка теж, звичайно, не була покірною, але, на відміну від Падчерки, це приносило не добро, а зло.
Дуже цікаво те, що самодурство Принцеси формувалося під впливом саме таки покірності. Покірність людини слабкої, боязкої, невпевненої, хитруватої, дурнуватої породжує велике зло. У цьому нас запевняє автор, зображуючи образи мачухи та її дочки, гофмейстери-ні та інших царедворців. Так би мовити, на роздоріжжі змальований Учитель, який увесь час бореться зі своєю боязкою покірністю.
Здібністю протистояти злу і насиллю наділені лише люди, впевнений автор. І якщо істота, яка зовнішньо нагадує людину, стає підлабузником, вона перетворюється на тварину. Ця ідея розкривається у казці в момент перетворення Мачухи та її дочки на собак. А особливо у відповіді Січня Принцесі на її прохання перетворити її собачок, що ходять на задніх лапках, на людей:
“Січень. Ні, якщо вони на задніх лапках ходять, то їх в людей вже не. перетворити. Були собаками – собаками й запишуться…”
С. Маршак запевняє нас у тому, що покірність не завжди несе у собі мир. Часто вона спричиняє дуже негативні наслідки, як наприклад, самодурство у людини, відносно якої проявляли покірність. У той самий час протилежна риса характеру – упертість – стає позитивною тільки у тому випадку, коли вона належить людині з добрим і вірним серцем.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Доброта і покірність у казці С. Маршака “Дванадцять місяців”