Брут – характеристика літературного героя

Брут герой трагедії У. Шекспіра “Юлій Цезар” (1599). Історичний прототип – римський сенатор-республіканець Марк Юній Брут (85-42 до н. е.). Шекспір виводить у своїй “римської трагедії” кілька типів політиків: цезаріанцев Марка Антонія, підступного демагога, що вміє обдурити після смерті Цезаря його вбивць-змовників і звабити розчулено-брехливими промовами римську натовп, представлену в трагедії як безлика чернь, яка з легкістю змінює своїм ” прихильностям “, вважаючи за краще того, хто пообіцяв матеріальну вигоду (що і робить майстерно

Антоній); республіканця-патриція Касія, ініціатора змови проти Цезаря, що ненавидить його з марнославства і ображеної гордині, переконаного, що Цезар нітрохи не більш гідний, ніж будь-який з його найближчих сподвижників, правити Римом.

Побоюючись, що сам він може виявитися для громадян Риму не цілком “тієї” фігурою, Кассій висуває на передній план Б., чий далекий предок Люцій Юній Брут прославився тим, що скинув з престолу царя Тарквінія Гордого, після чого в Римі встановився республіканський лад. Б. з легкістю піддається на слова Касія – але тільки тому, що щиро переконаний у згубності подальшого

поглиблення необмеженої влади Цезаря. Б. – політик-ідеаліст, людина твердих переконань і найвищих моральних принципів, він вважає, що такими володіють і інші. При цьому він і мудрець, і філософ, і почасти поет (недарма критики схильні порівнювати його з Гамлетом).

І на участь у вбивстві Цезаря, якого він, на відміну від Касія, був близьким другом, у чиїй вірності Цезар ніколи не мав приводу засумніватися, він йде тому, що щиро переконаний: так буде краще для держави, для Риму. Здійснивши вбивство, він звертається до народу, що зібрався біля стін Капітолію, з промовою. Примітно, що Шекспір написав цю промову в прозі: Б. немає потреби вдаватися до красномовною риториці – хоча він прекрасний оратор і досконало володіє словом, мова його проста, невигадлива і гранично відкрита. Йому нема чого приховувати, ніяких таємних помислів і задніх думок він не має.

І народ начебто зі співчуттям і розумінням вислуховує його, хоча реагує по-своєму: “З тріумфом віднесемо його додому”, або: “Нехай стане Цезарем”, або: “У ньому увінчає / / Все краще від Цезаря”. Так зрозуміли громадяни Риму слова Брута свободами, правами і інше: що він “краще Цезаря” і, отже, нехай він і стане “другим Цезарем”. Але ідеаліст Брут здійснює ще одну непробачну для політика помилку: він припускає прихильника Цезаря Антонія звернутися з промовою до народу слідом за собою. І підступний, лукавий, лукавий Антоній, не перестаючи повторювати: “А Брут адже благородна людина”, вміло схиляє громадян на свій бік, оспівуючи чесноти Цезаря і описуючи в фарбах його вбивство (свідком якого він не був). А коли він витягує написане Цезарем заповіт, в якому кожному обіцяно по сімдесят п’ять драхм, – питання вирішується швидко і однозначно; Рим, в ім’я якого змовники вбили Цезаря, відвертається від них, оголошуючи їх ворогами і зрадниками.

Наступного разу ми зустрічаємо Б. в його похідному наметі: розмовляючи з Касієм, він дорікає йому за те, що сьогодні ми б назвали зловживанням владою. Він заклинає його не “продавати величье нашої честі / / За мотлох нікчемний, липнуче до рук”. Б. намагається вершити політику “чистими руками” – але це йому не вдається. Війська республіканців розбиті, Б. вбиває себе.

Один з його прихильників, схилившись над мертвим тілом Б., вимовляє: “Брут лише самим собою переможу ден. / / Ніхто його вбивство не прославлений “. Однак своєрідну епітафію Бруту вимовляє Антоній: “Він римлянин був самий благородний. / / Все змовники, крім нього, / / Із заздрощів лише Цезаря вбили, / / А він один – з чесних спонукань “. Якщо для Б. і його соратників мертвий Цезар був страшнішим, ніж живий, то мертвий Б. для Антонія не страшний, і можна спокійно його оплакувати, звеличувати, віддати йому всі належні “військові почесті”. Фінал трагедії в цьому сенсі нагадує фінал “Гамлета” – за всієї несхожості сюжету і обставин загибелі героїв. Не випадкова “цитата” з ще не написаного “Гамлета” у вустах Антонія: “Він людиною був!” Так Гамлет говорить про своє підступно вбитого батька. Але краща епітафія Б. – пророчі слова Касія: “Минуть століття, / / І в країнах, що ще не існують, / / Актори будуть представляти наш подвиг”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Брут – характеристика літературного героя