Твір на тему: “Портрет-нарис відомої історичної особи. Гай Юлій Цезар”

Гай Юлій Цезар – знаменитий давньоримський політичний і державний діяч, видатний полководець, письменник. Його ім’я перетворилося на титул римських імператорів і стало основою для позначення в різних мовах східного титулу (кайзер, кесар, цар). Народився він у 100 або в 102 році до нашої ери 13 липня (в інших біографічних джерелах названа дата 12 липня), був продовжувачем знатного патриціанського роду Юліїв. Його батько був претором, пізніше – проконсулом Азії, мати відносилися до Аврелія, знатного плебейського роду.

Завдяки такому походженню

і зв’язкам свого сімейства молодий Цезар мав чудові передумови для подальшої блискучої політичної кар’єри. Його рідна тітка була дружиною Марія, практично одноосібного римського правителя. Юлій отримав дуже хорошу освіту, був гармонійно розвинений, чому сприяло фізичне виховання. Все це також підготувало його майбутні успіхи.

У 84 році до нашої ери Цезар стає жерцем Юпітера, проте в 82 році до нашої ери встановилася диктатура Сулли, яка значно погіршила його становище, він втратив посаду. Крім того, від нього вимагалося розлучитися з дружиною, на що колишній жрець відповів відмовою. Через це у нього відібрали

батьківську спадщину, а у його дружини конфіскували майно. Загрози безпосередньо життю і здоров’ю з боку Сулли не було, диктатор його помилував, хоча ставився насторожено. Проте Юлій Цезар, щоб уникнути можливих репресій, відбув в малу Азію, де перебував на військовій службі.

У 78 році до нашої ери, коли Сулла помер, Юлій Цезар повернувся в Рим і активно включився в громадське життя. Він часто виступав в суді і, щоб бути більш майстерним оратором, навчався у знаменитого Ритора Молоні на Родосі. Його кар’єра почалася з призначення жерцем-понтифіком і військовим трибуном. На цій посаді він активно виступав за те, щоб прихильники Марія були відновлені в правах. У 65 році до нашої ери Цезар стає вельми популярною особистістю – цьому посприяло обрання його еділом. У рамках цієї посади він влаштовував хлібні роздачі; також в його віданні була організація святкувань, урочистих подій, міський благоустрій, гладіаторські бої. У 52 році до нашої ери Цезар – претор, потім протягом двох років він був намісником провінції Іспанія Дальня. Знаходження на цій посаді продемонструвало, що Цезар мав видатні адміністративні здібності, добре знав військову справу.

У 60 році до нашої ери Юлій Цезар вступив в добровільний політичний союз з М. Крассом і Г. Помпеєм, які були помітними фігурами на політичному небосхилі. Наслідком створення цього так званого “першого тріумвірату” стало обрання Цезаря консулом. Сталося це в 59 році до нашої ери. Разом з Цезарем на цю ж посаду був призначений Бібул, проте він виконував обов’язки, скоріше, формально. Цезарю-консулу вдалося втілити в життя цілий ряд законів, спрямованих на зміцнення державної системи. Він роздав ветеранам землі, зменшив на третину відкупну суму податків тощо, завдяки чому залучив на свою сторону величезну кількість людей.

Коли термін консульства закінчився, Гай Юлій Цезар став проконсулом Галлії. У його повноваження входила можливість, набравши війська, здійснювати військові дії. Цезар не забув скористатися правом і, продемонструвавши видатні стратегічні та дипломатичні таланти, вміння бачити ситуацію і користуватися нею, провів успішне завоювання заальпійської Галлії (походи 58-51 років до нашої ери). Цезарю вдалося не тільки відбити напади германців – він сам (і це було в римській історії прецедентом) виступив з легіонами за Рейн. Цезар прославився як видатний полководець, який мав величезний вплив на підопічних, силою слова міг надихнути воїнів. Важливу роль грав і особистий приклад: Цезар, витривалий і відважний, в будь-яку погоду з непокритою головою, незмінно очолював армію.

Коли в 53 році до нашої ери один з членів таємного союзу Красс загинув, почався новий етап біографії Цезаря як політика: між ним і Помпеєм розгорілася боротьба за одноосібне володіння владою. Цезар прекрасно розумів, що і в Римі, і у військах, що знаходяться за його межами, він має величезний авторитет, і тому зважився на бойові дії. У 49 році до нашої ери, 12 січня, разом з солдатами 13-го легіону він пройшов марш, який увійшов в історію як перехід через річку Рубікон. Бої тривали не один рік, Помпей був змушений рятуватися втечею в провінцію, що знаходилися в Азії, після чого в Єгипті був убитий. За переказами, Цезар оплакав загибель свого колишнього союзника і суперника, коли йому привезли його голову.

Повернувшись до Риму, Юлій Цезар відчував себе переможцем. Їм влаштовуються масштабні видовища, воїни отримують з його рук нагороди, а народ – щедрі частування. Його призначають на 10-річний термін диктатором, а через якийсь час нагороджують титулами “батька вітчизни”, “імператора”. Цезар, перебуваючи в новому статусі, видає закони про міське управління, про римське громадянство, закон, спрямований проти розкоші, скорочує в Римі роздачі хліба. Їм же проводиться реформа календаря, названого відтепер на його честь. При тому, що в Римі зберігалася республіканська форма правління, влада Цезаря стає практично необмеженої, тому що головні республіканські посади, наприклад, консула і диктатора, дістаються саме йому.

У міру того, як влада Цезаря росла і зміцнювалася, в суспільстві, особливо серед затятих прихильників республіки, зріло обурення. Група супротивників, серед яких були Марк Юній Брут (про нього ходили чутки як про позашлюбного сина імператора) і найближчий соратник Кассій, вирішила позбавити його життя. Здійснено цей намір було 15 марта 44 року до нашої ери прямо на засіданні сенату. Накинувшись на Юлія Цезаря з кинджалами, змовники завдали йому безліч ран, і від однієї або від декількох з них або від втрати крові той помер.

Ім’я Цезаря залишилося в історії, головним чином, завдяки його непересічної, багато в чому неоднозначною державної, політичної діяльності, таланту полководця. Однак він заявив про себе і як талановитий письменник, хоча діяльність на цьому терені була для нього не самоціллю, а, швидше, одним з допоміжних методів політичної боротьби. До сьогоднішнього дня збереглося два його твори – “Записки про галльську війну”, а також “Записки про громадянську війну” , які вважаються класикою латинської прози. Відомо, що його перу належав трактат по граматиці, кілька памфлетів і віршів, збірки листів і промов. Діяльність Юлія Цезаря виявилася настільки масштабною, що розвиток всієї Західної Європи під її впливом зазнав кардинальні зміни у сфері політики та культури.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Кохання і творчість у романі майстер і маргарита.
Твір на тему: “Портрет-нарис відомої історичної особи. Гай Юлій Цезар”