Боротьба за життя в романі “Робінзона Крузо”

Малопривабливі властивості Робінзона-ділка відступають на задній план, коли Дефо з поетичним натхненням описує його боротьбу за життя на безлюдному острові, його працьовитість, завзятість, винахідливість. Немає такого, на перший погляд непосильного, справи, якого Робінзон не зумів би довести до кінця! Більше чотирьох місяців він витрачає на обнесення частоколом свого житла, майже півроку працює над спорудженням пироги, яку терпляче видовбує з величезного стовбура, і лише потім з прикрістю переконується, що її не зрушити з місця. Близько двох

місяців йде на виготовлення глиняного посуду: виявилося, не так-то просто навчитися надавати неслухняною глині потрібну форму і обпалювати її на вогні!

Захоплюючий інтерес розповіді постійно підтримується тим, що читач в кожному окремому випадку дізнається не про готовий результаті трудових зусиль героя, а вводиться в самий процес роботи – від задуму до завершення будь-якої справи. Робінзон ніколи не задовольняється досягнутим. Як справжній людина в справжньому, високому розумінні цього слова, він завжди шукає щось нове, завжди винаходить, будує, удосконалює свої знання та навички, працює не покладаючи

рук, і його творчу працю незмінно приносить добрі плоди. Саме ці кращі людські якості Робінзона роблять його таким привабливим для нових і нових поколінь читачів. Неминущу цінність роману Дефо зазначив Юліус Фучік у статті про дитячу літературі: “Робінзон Крузо” … це книга пристрасного захоплення працею, процесом праці, і ми бачимо, що саме ця сторона зробила її такою дієвою і цікавою для дітей; прагнення бути Робінзоном – це прагнення бути дослідником, винахідником, прагнення трудитися над власними винаходами… Якщо б ми образно сформулювали вимога до гарної дитячої книжки, ми повинні були б сказати, – укладає Фучік, – що ми хочемо Робінзона без П’ятниці і без безлюдного острова, Робінзона серед мільйонів людей, Робінзона серед мільйонів Робінзонів “1.

“Робінзон Крузо”Дефо породив безліч безліч перекладів, переробок і наслідувань – так званих” робінзонад “. У “робінзонада” зображується повна мінливостей трудове життя однієї людини чи невеликої групи людей на безлюдному острові. Література XVIII століття була заповнена десятками “робінзонад”, написаних під впливом роману Дефо. У кожній країні і навіть у багатьох провінціях і містах з’явилися свої “Робінзони”. Відомі були, наприклад, “Робінзони”: французька, датська, голландська, грецька, ірландський, сілезький, берлінський, лейпцігський і т. д. Тільки в одній Німеччині до 1760 року налічувалося близько сорока “робінзонад”. У 1762 році книга Дефо вперше була видана російською мовою в йеревуоде Якова Трусова, що взяв за основу французьку переробку роману. Скоротивши текст і переказавши своїми словами цілі розділи, французький перекладач пристосував твір до менш підготовленій аудиторії – по всій ймовірності, для дітей. Пристосування це зроблено розумно і тонко. На жаль, важко встановити, з якого видання перекладав Трусов і що він вніс від себе. Книга перевидавалася кілька разів. Крім того, в Росії XVIII століття отримували поширення “робінзонади”, перекладені з німецької та французької.

Першийй, хто звернув увагу на виховне значення роману Дефо і, можна сказати, долучив до дитячої літератури, був Жан Жак Руссо. У педагогічному романі “Еміль” він оголосив “Робінзона Крузо” книгою, гідною протягом довгого часу складати “всю бібліотеку” підлітка.

– “Робінзон Крузо на своєму острові – один, позбавлений допомоги собі подібних і всякого роду знарядь, що забезпечує, проте, собі прожиток і самозбереження і що досягає навіть деякого добробуту, – ось предмет, цікавий для будь-якого віку, предмет, який різними способами можна зробити цікавим для дітей “. Тут же Руссо дає вказівки, як треба скоротити книгу стосовно до дитячого читання: “Цей роман, З якого ми викинемо все зайве, почнеться корабельною Робінзона біля його острови і скінчиться появою корабля, який приходить, щоб взяти його до себе на борт. Ця книга буде служити Емілю і забавою і настановою “.

Відомий німецький педагог і письменник І. Г. Камені переробив роман Дефо для дітей, виходячи з вимог Руссо. Його “Робінзон Молодший” (1779) написаний у формі бесід батька зі своїми дітьми. Історію Робінзона Кампе розбив на 31 вечір. Побожний вихователь повідомляє дітям корисні відомості, що розширюють коло знань, і вселяє їм повагу до праці. Кожен епізод з життя Робінзона на острові є приводом для повчальних міркувань – про могутність творця, про доброзвичайності, про сім’ю, ремеслах і т. д. Робінзон стає типовим героєм сентиментального роману: він часто молиться, плаче і віддається благочестивим роздумам.

У російській перекладі книга Кампе вийшла в 1781 році у видавництві Новікова під заголовком “Новий Робінзон Крузо, або Пригоди славного Англійського мореплавця”. Книга витримала багато видань в різних перекладах і переробках і на кілька десятиліть витіснила з дитячої літератури “Робінзона” Дефо. Між тим передова російська критика віддавала йому рішуче перевагу перед “поганий компіляцією” Кампе. “Ці розмови, – писав В. Г. Бєлінський, – … більш здатні виробити в дітях нудьгу і відраза до моралі, ніж бути для них повчальний”.

Перший, Але далеко не повний переклад “Робінзона Крузо” з англійської першотвору був виконаний П. А. Корсаковим (1842). У 30-40-х роках XIX століття продовжували з’являтися численні переробки та перекази “Робінзона” російських та іноземних авторів, які зазнали гострої критики В. Г. Бєлінського. Він справедливо вважав, що цей твір корисно дітям не тільки найбагатшою пізнавальним матеріалом, але й прикладом волі і мужності героя, а проте все краще, що є в романі Дефо, витравлюється невмілими компіляторами.

У 1862 році “Робінзон Крузо” був надрукований в короткому переказі одного з сільських вчителів, що виконав доручення Л. М. Толстого. Опитаних Робінзон живе здорової трудової життям на лоні природи і походить не стільки на англійського буржуа, скільки на російського селянина. Пристосована для яснополянський школярів, тільки-но почали освоювати грамоту, переробка ця вельми довільна. Згодом Толстой визнав її невдалою, але цікава сама спроба великого письменника використовувати книгу Дефо для пропаганди своїх педагогічних і моральних ідей. З 1873 року отримує широке поширення переробка “Робінзона”, зроблена дитячою письменницею А. Н. Анненський. У дореволюційній Росії це було чи не найбільш вдалий виклад англійського роману. “Робінзон Крузо” і в наші дні залишається улюбленою дитячою книгою.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Боротьба за життя в романі “Робінзона Крузо”