Відтворення в романі Дефо «Життя та незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо» просвітницького ідеалу людини

Робінзон спочатку для самозбереження, а потім і самоствердження перетворює острів Відчаю на острів Надії. Він зосереджує всі духовні і фізичні сили на подоланні несприятливих обставин.

Ситуація вимагає від Робінзона повної зосередженості всіх його сил, натхнення думок і діянь, широкого і тверезого погляду, точного розрахунку, швидкості мислення й кмітливості. Для героя не властиві в’ялість, аморфність, невизначеність. Він не втрачає основ душевної рівноваги і здатності до активної цілеспрямованої діяльності.

Було щось у характері

Робінзона, що дало змогу йому гідно витримати самотність і не втратити погребу спілкуватися з людьми. В характері героя Дефо відбився досвід трудового люду і концепція людини, притаманна демократичному світогляду епохи Просвіти. «Які б тяжкі не були мої роздуми, розум мій починав помалу брати верх над відчаєм», – оповідає про себе Робінзон. Почуття дійсності, твереза оцінка обставин, усвідомлення того, що якщо людина пережила катастрофу, то жиги їй потрібно і треба шукати гідний вихід із будь-якого тяжкого становища.

Він діє як справжній син своєї країни, свого часу і свого середовища, коли з корабля, який затонув,

разом із практично необхідними предметами бере Біблію в трьох примірниках і перетворюється на проповідника, прагнучи «цивілізувати» дикуна П’ятницю. Практична розсудливість Робінзона поєднується з релігійно-філософською думкою про волю Божу, в якій він шукає пояснення всім життєвим контрастам, трагічним долям.

«Робінзон Крузо» – перший класичний англійський роман, який можна назвати «історією сучасника». Перемога героя над усіма перешкодами і негараздами закарбовує в мозку читача силу й велич людської природи, глибоку віру в працю, розум і доброчинність – ці рушійні сили людського життя і щастя.


Моя улюблена народна пісня.
Відтворення в романі Дефо «Життя та незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо» просвітницького ідеалу людини