Україно! Доки жити буду доти відкриватиму тебе. (Василь Симоненко)
Україно! Доки жити буду доти відкриватиму тебе. (Василь Симоненко)
Ти звеш мене, й на голос милий твій
З гарячою любов’ю я полину;
Поки живуть думки в душі моїй,
Про тебе, ненько, думати не кину.
/ В. Самійленко /
У руках тримаю улюблений томик поезій українських поетів. Перегортаю сторінку за сторінкою, читаю – і раптом бачу тендітну гілочку полину. Він висох, кришиться, вже немає того соковитого сивого блиску, а запах його зостався, тонко б’є в ніздрі, струменить, здається, просочуєшся його духом і думками-спогадами. Згадую,
Скажу одно тільки слово Україна – і в уяві постають волелюбні козаки із Запорозької Січі, тополя в полі, хрущі над вишнями, калина в лузі й у дворі, любисток-м’ята п’янкі, верба край дороги, соняшники –
Україна для всіх майстрів слова – це рідна земля, жінка-мати, кохана, прості трудівники, рідна мова, славна історія нашого багатостраждального народу. Визнані світом генії: Тарас Шевченко, Леся Українка, Павло Грабовський виражали у своїх творах палку любов до рідної України, вогненне слово своє спрямовували проти тих, хто намагався знищити Україну, народ, мову – основу безмежно багатої української культури. Мене глибоко вражає велика любов Шевченка до України:
Я так люблю,
Я так люблю її,
Мою Україну убогу,
Що прокляну самого бога,
За неї душу я віддам.
Нас не існує без Шевченка. Кому не відомо: Україна – це Шевченко, Шевченко – це Україна.
XX століття принесло моїй Україні високі злети і найскладніші випробування. Україна відкрила світові талант П. Тичини і М. Рильського, В. Сосюри і А. Малишка, М. Стельмаха і О. Гончара. Але ж знає Україна і сталінський терор, коли українське слово пакувалося у спецпереселенські вагони і відривалося від рідних домівок. Почуло українське слово заполярне крайсвіття, заганяли слово Тарасове в тундру і тайгу. Потяглася смуга сфабрикованих процесів, нищення народу голодом 33-го, роки найжорстокіших наступів на національну культуру. Зникали національні школи, недоступною стала справжня історія народу.
Та прийшов час, вдарив дзвін на сполох, ми наче прокинулись із Шевченковим закликом: “Ох не однаково мені!” Так, нам не однаково: чи буде рясно родити золото пшениць і дзвеніти українське слово, чи буде вона лежати під снігами байдужості і забуття. І зробили впевнений крок із забуття – в безсмертя. Богдан Лепкий і Олександр Олесь, Володимир Самійленко і Агатангел Кримський, Василь Стус і Василь Симоненко. Мати і Батьківщина – ці поняття у Симоненка нероздільні:
Можна вибрать друга і по духу брата,
Та не можна рідну матір вибирати,
Можна все на світі вибирати сину,
Вибрати не можна тільки Батьківщину.
І хоча Симоненків небуденний талант не міг пристосуватися до складних життєвих обставин, все ж він гордий з того, що його батьківщина – Україна, що він – дзвінка струна свого народу:
Народ мій є! Народ мій завжди буде!
Ніхто не перекреслить мій народ!
Поетичну історію України продовжують творити поети-сучасники Б. Олійник, І. Драч, Ліна Костенко, Д. Павличко:
О рідне слово, що без тебе я?..
Тебе у спадок віддали мені.
Мої батьки і предки невідомі,
Що гинули за тебе у вогні.
Так не засни в запиленому томі,
В неткнутій коленкоровій труні –
Дзвени в моїм і правнуковім домі!
Закриваю останню сторінку збірки і чую, що саме до мене і до наступних поколінь звернені слова: “Треба вміти любити свій рідний край, свою Україну, треба вчитися любити свою землю, бо вона зберігає великі цінності і скарби історії. Це від тебе залежить, чи відродиться Україна-мати і її джерело – рідна мова не замулиться. Жива її вода на ноги зведе тебе. Не сполохай рідного слова, а захисти його, до серця притули, життям своїм переповни. Думаймо, діймо, борімося гуртом, не будьмо байдужими, сліпими, глухими до України нашої, її славної історії, слова натхненного”.
Україно моя! Бачу тебе в майбутньому. Жайворонки дзвенять у синьому небі, пшениця колосом дзвенить-шумить на полях, Дніпро-Славута котить хвилі свої через пороги. А в містах і селах людина любить людину, пошана і честь живе в сім’ї, без лицемірства і зради, без кровопролиття і розстрілів виростають діти. Я схилю голову перед тобою, моя Україно, бачу невимовну красу твою, чую мелодії нових пісень, бачу, як нові таланти, нові покоління українців мережать твою оновлену долю, відкривають твій новий день.