Твір-оповідання за картиною Михайла Дерегуса “Народження пісні”

Струни мої золотії, Грайте ж мені стиха; Нехай козак-нетяжище Позабуде лихо. Лунають над степом чарівні звуки кобзи. Співає козак і пильно вдивляється вдалечінь, туди, звідки котить свої сивії хвилі Дніпро-Славута. Такі перші почуття викликає картина Михайла Дерегуса “Народження пісні”. Козацька тематика завжди привертала увагу художника, і вона була втілена у творах “Хмельниччина”, “Тарас Бульба на чолі війська”, “Дума про козака Голоту” в графічній серії “Українські народні думи та історичні пісні”. Саме цій темі

присвячена і картина “Народження пісні”. Події, змальовані Михайлом Дерегусом, відбуваються на березі Дніпра. Сумні думи стискають серце козакові. Взяв він кобзу, ніжно перебрав пальцями дзвінкі струни, і залунала пісня, в якій, мабуть, поєдналося все: і сум за рідною домівкою, і біль за полеглими друзями, і ненависть до ворогів неньки-України. Зосереджено дивиться козаченько вдалечінь, а пісня його лунає степом, її чує кінь вороний, чують чайки, чують високії козацькі могили.

Одягнутий він у білу свитину і коричневі шаровари, підперезаний червоним поясом. Збоку, як і личить, шабля гостра, яка, мабуть, не раз вражала

ворогів під час запеклого бою. Поривчастий вітер розвіває його оселедець. Густі чорні брови насуплені, а широкі вуса підкреслюють мужнє підборіддя. Вороний красень-кінь ніби поділяє сум свого хазяїна. Небо затягнули грозові хмари, проте де-не-де проглядає шматочок чистої блакиті. Дме вітер, наче накликає бурю. Чайки низько кружляють над водою, віщуючи наближення зливи. На другому плані картини на тлі рожево-сірого неба височіє самотня могила. Великий хрест над нею свідчить, що тут поховано християнина, мабуть, козака.

Ось і сумує біля могили друга запорожець, згадує і тяжкі бої, і веселі козацькі розваги. А може, згадав він своїх стареньких батьків і свою красуню-дружину? Хто знає?! А звуки кобзи спливають над степом, і так народжується пісня, якій жити у віках. Ця картина мені дуже сподобалася своїм ліричним настроєм і своєю тематикою.1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)Мої враження від твору анни кареніної.
Твір-оповідання за картиною Михайла Дерегуса “Народження пісні”