Символіка образів у поезіях Г. Аполлінера
Вільгельм Алоллінарій Костровицький, відомий французький поет, був пристрасним шанувальником творчості поетів-романтиків – Верлена, Рембо, Мал – ларме. Його перші літературні спроби – це поєднання романтики і символізму, а теми віршів перегукуються з темами німецьких народних пісень, якими він захопився в ранній молодості.
Але життя – суворий учитель. Гійом Аполлінер залишається без засобів до існування і веде напівголодне життя серед художньої богеми. Своєрідний паризький побут, дружба з художниками і письменниками,
Рука в руці, постійно очі в очі
Під мостом рук
Вода тече хлюпоче
Од вічних поглядів спочити хоче.
(“Міст Мірабо”)
Закохані можуть створити зі своїх рук міст над річкою. 1 хай сплине любов, як вода, але з людиною назавжди залишається надія на життя:
Минають дні години і хвилини.
Мине любов
І знову не прилине.
Під мостом Мірабо хай Сена плине.
Хай б’є годинник ніч настає Минають дні, а я ще є.
(“Міст Мірабо”)
Ліричний образ закоханих сердець, що перемагають простір, сплітають руки, створюючи міст між двома берегами, дивує і захоплює.
Але життя невблаганне і жорстоке. Перша світова війна стала тією страшною реальністю, яка розколола світ поета навпіл. Аполлінер іде добровольцем на фронт, воює спочатку рядовим у артилерії, а потім лейтенантом у піхоті. Спочатку у своїх творах він намагався поєднати тему війни із звичними інтимними мотивами, але жорстока реальність перекреслює світлі, радісні почуття. Плаче, кличе водограй до себе чарівних дівчат, але
О постаті убиті любі О дорогі розквітлі губи Де ви дівчата Я вас питаю Та біля водограю Що плаче й кличе Голубка маревіє.
(“Зарізана голубка й водограй”)
У творі протиставлено природному життю (голубка, водограй, люди) кров і насильство:
…леандри всі в крові І сонце ранене в траві На багрянистім горизонті.
(“Зарізана голубка й водограй”)
Але образ ридаючого водограю не дає надії побачити їх живими.
Складна система символічних образів у поезіях Аполлінера будить фантазію читача, адже автор ставить безліч питань і не дає жодної прямої відповіді.