Полтава характеристика образу Петра

Петро – російський імператор. “Петрівська” тема природно виникає в поемі. Романтичний сюжет про “беззаконну любов” гетьмана Мазепи і Марії Кочубей розгортається на тлі епохи, коли “Росія молода / Мужніла з генієм Петра”. Та і сама сюжетна колізія(батько Марії суддя Кочубей доносить російській владі на зрадника Мазепу) неможлива без “непрямої” участі росіянина царя, без його жорстокої помилки(донос пересилають Мазепі, Кочубей гине, Марія божеволіє).

І все-таки тема одно, а персонаж – інше. Поки сам П. залишається

в сюжетній тіні, розстановка сил в поемі відповідає неписаним правилам лорда Байрона; антагоніст Мазепи – ображений батько Кочубей; основний конфлікт – любовно-психологічний і т. д. Але в останній, 3-ій частині Пушкін, описуючи Полтавську битву Росії з Карлом XІІ і Мазепою, вводить П. до складу дійових осіб. І відразу усі пропорції міняються.

Мазепа з любовного героя разом перетворюється на антагоніста росіянина царя; Кочубей – перестає здаватися невдалим антагоністом Мазепи і стає трагічним союзником переможця(нехай і що віддав його на розтерзання ворогові, головне, що що врешті-решт визнав свою помилку!).

Що навіть здавалися настирними і невиправданими оцінні епітети, якими автор “нагороджував” зрадника Мазепу, раптом набувають художньо-ідеологічного сенсу.

Як усі інші герої “Полтави”(окрім слабкого Карла, чиї психологічні риси в “Мідному вершнику” Пушкіні перенесе на образ Олександра І), П. наділений сильним характером; як усі вони, не знає проміжних станів і якщо гнівний, то гнівний, якщо весел, то весел, а якщо добрий, то добрий. (Інша справа, що автор, описуючи героя, що сідає на коня, використовує оксюморон – “Лице його жахливе / Він прекрасний”; це лише посилює ефектність образу.) Але на відміну від інших, П.

Одушевлений не помстою(як Кочубей), не жаданням влади(як Мазепа), а високою пристрастю державного роблення. Рішення “здати” Кочубея Мазепі – трагічна помилка, а не злочин; вона не знижує образ П. Пушкін вважає необхідним збудувати паралельні описи: Мазепа перед боєм – Петро перед боєм; Мазепа після страти Кочубея(т. е. після перемоги, взятої над ворогом) – Петро після перемоги над Карлом і Мазепою, що п’є за здоров’я ворогів.

Це дає можливість підкреслити “якісну” відмінність між ними; для одного – влада знаряддя насильства, для іншого – інструмент загальнодержавної творчості. Сила П. – це потужність молодої імперії, за якою(по Пушкіну), – правда Історії; він пов’язаний із стихією світла(“Горить схід заширяю новою”), що народжується, тоді як Мазепа – з нічною стихією(сцена перед стратою Кочубея). І тому П. в “Полтаві” – ідеальний герой історичного епосу.

За рік до поеми був розпочатий роман “Арап Петра Великого”, де той же мотив(ще раніше заявлений у вірші Станси”) уперше пройшов сюжетну обробку. І надалі Пушкін не раз повернеться до нього, всякий раз складно взаємодіючи з ідеологічним міфом про Петре Великому як ідеальному прообразі Миколи І; сперечаючись з самим собою, розгортаючи окремі “петрівські” фрагменти поеми в самостійні твори(ср. рядки про П., що п’є за здоров’я ворогів, з віршем “Бенкет Петра Першого”, 1835).


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Полтава характеристика образу Петра