Переможний пафос роману Жуля Верна “Діти капітана Гранта”

Відомий французький письменник Жуль Верн увійшов у світову літературу як перший класик науково-фантастичного роману та чудовий майстер роману пригод. Протягом сорока років він створював серію “Незвичайних пригод”, що включала в себе шістдесят чотири романи та дві збірки повістей та оповідань. Яскравим прикладом цього є найвідоміший твір письменника “Діти капітана Гранта”. Герої роману вирушають на пошуки нескореного шотландця Гранта, який мріяв про заснування на далеких островах колонії вільних людей. Члени експедиції є однодумцями

Гранта, тому назва роману сприймається як символічна.

Сміливці, що вірять в успіх своєї справи, долають усі труднощі, (хня дружба зміцнюється суворими випробуваннями. Злодії й негідники будуть покарані, справедливість переможе, мрія – здійсниться. Цим пафосом пройнятий роман від першого до останнього рядка.

Хто не знає неуважного дивака – вченого Жака Паганеля? Фанатик науки, “ходяча енциклопедія”, він завжди поєднує серйозні роздуми із дотепними жартами і смішними вчинками. Йому властиве нездоланне почуття гумору. Разом з тим він приваблює сміливістю, добротою, справедливістю. Підбадьорюючи

своїх супутників, Паганель не припиняє жартувати навіть під час складних випробувань, коли йдеться про життя і смерть. Поруч із ним – шотландський патріот Гленарван, який робить все можливе і неможливе, щоб розшукати свого вільнолюбного співвітчизника капітана Гар-рі Гранта. Загартовуються в пошуках юні герої Жуля Берна. Один з них – Роберт Грант. Для гідного сина відважного шотландця цілком природним є душевний порив – врятувати від загибелі своїх друзів.

Романи Жуля Берна служили справі цивілізації й поступу в усьому світі. Вчені, винахідники, мандрівники з вдячністю згадують, що юнацьке захоплення Жулем Берном допомогло їм знайти своє покликання, а іноді наштовхувало на відкриття.

“Незвичайні пригоди” являють собою універсальний географічний нарис земної кулі. Географія та природознавство співіснують у “Незвичайних пригодах” з технічними та точними науками. Географічна фантастика виступає у творах поруч з інженерною. Герої Жуля Берна здійснюють географічні подвиги, випереджаючи реальні відкриття. Загальними зусиллями людство перебудує та покращить планету. Звідси і життєстверджуючий пафос кращих творів Жуля Берна, серед яких почесне місце посідає роман “Діти капітана Гранта”.

Подорож навколо світу, позбавлена усілякої фантастики, гарно вписувалася у сюжет роману – діти вирушають на пошуки батька, що зник. їх батько – шотландський патріот, який не бажає змиритися з тим, що Англія підкорила Шотландію. На думку Гранта, інтереси його батьківщини не співпадають з інтересами англосаксів, тому він вирішив заснувати вільну шотландську колонію на одному з островів Тихого океану. Він мріяв про свободу для цієї колонії.

Англійський уряд чинив усілякі перепони на шляху капітана Гранта. Проте він підібрав команду та відплив на пошуки острова для поселення. Потім лорд Гленерван, однодумець капітана Гранта, випадково знаходить документ, що пояснює зникнення Гранта. Спотворений документ направить героїв невірним шляхом. З’явиться вчений-всезнайка Жак Паганель, для того щоб при усілякій нагоді викладати думки автора з приводу розвитку науково-технічного прогресу. Описи мандрів, роздуми героїв переплітаються у творі з цікавими пригодами. Герої Жуля Верна – це завжди люди високої моральності, фізично та духовно здорові, наполегливі, не користолюбні. Сміливість’ сприяє реалізації їхніх планів. Товариш завжди врятує товариша. Злодії отримають по заслузі. Справедливість перемагає, а мрія здійснюється. Цим і пояснюється велика популярність романів Жуля Берна, які діти з задоволенням читають і зараз.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Переможний пафос роману Жуля Верна “Діти капітана Гранта”