Короткий зміст роману Подорожі в деякі віддалені сторони світу Лемюеля Гулливера, спочатку хірурга, а потім капітана декількох кораблів Свифта Д

Гулливер у країні ліліпутів Герой роману – Лемюель Гулливер, хірург і мандрівник, сну чалу судновий лікар, а потім і “капітан декількох кораблів”. Першою дивною країною, куди він попадає, стала Лилипутия. Після аварії корабля мандрівник виявляється на березі. Його зв’язали малюсінькі чоловічки, розміром не більше мізинця. Переконавшись у тім, що Людина-Гора (або Куинбус Флестрин – так називають крихітки Гулливера) настроєний миролюбно, йому знаходять житло, приймають спеціальні закони безпеки, забезпечують його харчуванням. Спробуйте

прокормити велетня!

Гість у день з’їдає стільки, скільки 1728 ліліпутів! З гостем привітно розмовляє сам імператор. З’ясовується, що лили пута ведуть війну із сусідньою державою Блефуску, населеним теж малюсінькими чоловічками.

Бачачи погрозу гостинним хазяям, Гулливер виходить у затоку й притягає на мотузці весь флот Блефуску. За цей подвиг йому дарують титул нардака (найвищий титул у державі). Гулливера радо знайомлять зі звичаями країни. Йому демонструють вправи канатних танцюристів.

Самий спритний танцюрист може одержати посаду, що звільнилася, при дворі. Ліліпути влаштовують церемоніальний марш

між широко розставлених ніг Гулливера. Людина-гора приносить присягу на вірність державі Лилипутия. Глузуванням звучать її слова, що перераховують титули крихітки-імператора, що йменується “відрадою й жахом Вселеної”. Гулливера присвячують у політичну систему країни.

У Лилипутии існують дві ворогуючі партії. Що ж служить причиною серь-раною ворожнечі? Прихильники однієї є прихильниками низьких каблуків, а прихильники іншої – тільки високих. Лилипутия й Блефуску у своїй війні вирішують не менш “важливий” “опитування: з якої сторони розбивати яйця – з тупого або ж з гострого.

Ставши зненацька жертвою імператорського гніву, Гулливер тікає в Блефуску, але й там всі ради від нього скоріше позбутися. Гулливер споруджує човен і відпливає. Випадково зустрівши англійське купецьке судно, він благополучно вертається на батьківщину. Із собою він привозить мініатюрних ягничок. Автор затверджує, що вони через кілька років надзвичайно розплодилися.

Гулливер у країні велетнів Невгамовний судновий лікар знову відправляється в плавання й попадає в Бробдингнег – держава велетнів. Тепер він сам почуває себе ліліпутом. У цій країні Гулливер теж попадає до королівського двору.

Король Бробдингнега, мудрий, великодушний монарх, “нехтує Всяку таємницю, витонченість і інтригу як у государів, так і в міністрів” . Він видає прості і ясні закони, піклується не про пишність свого двору, а благополуччі підданих. Цей велетень не піднімає себе над іншими, як король Лилипутии. Велетневі нема чого підніматися штучно!

Жителі Великании здаються Гулливеру людьми гідними й поважними, хоча й не занадто розумними. “Знання цього народу дуже недостатні: вони обмежуються мораллю, історією, поезією й математикою”. Гулливер, волею морських хвиль перетворений у ліліпута, стає улюбленою іграшкою Глюмдальклич – королівської дочки.

Ця велетка має ніжну душу, вона піклується про свого маленького чоловічка, замовляє для нього спеціальний будиночок. Особи велетнів довгий час здаються героєві відразливими: нори – як ями, волоски – як колоди. Але потім він звикає. Уміння звикати й пристосовуватися, бути терпимим – одне із психологічних якостей героя. Королівський карлик ображений: у нього з’явився суперник!

З ревнощів підлий карлик підбудовують Гулливеру безліч гидот, так, наприклад, засовує його в клітку гігантської мавпи, що ледь не вморила мандрівника, няньчачи й запихаючи в нього їду. Прийняла за своє дитинча! Гулливер простодушно розповідає королеві про англійські звичаї того часу.

Король не менш простодушно повідомляє, що вся ця історія – скупчення “змов, смут, убивств, побиттів, революцій і висилок, що є гіршим результатом жадібності, лицемірства, віроломства, жорстокості, сказу, божевілля, ненависті, заздрості, злості й честолюбства”. Герой рветься додому, до своїм рідного. Випадок допомагає йому: гігантський орел підхоплює його іграшковий будиночок і відносить у море, де Лемюеля знову підбирає корабель. Сувеніри із країни велетнів: обрізок нігтя, товсте волосся…

Довго ще доктор не може знову звикнути до життя серед нормальних людей. Вони здаються йому занадто малими… Гулливер у країні вчених У третій частині Гулливер попадає на літаючий острів Лапуту. ( острова, що ширяє в небі, герой спускається на землю й потрапить у столицю – місто Лагадо.

Острів належить тій же фантастичній державі. Неймовірне руйнування й убогість просто впадають в око. Існують і нечисленні оазиси порядку й благополуччя, Це все, що залишилося від минулого нормального життя. Реформатори захопилися змінами – і забули про насущні потреби. Академіки Лагадо далекі від реальності настільки, що деяких з них доводиться періодично ляскати по носі, щоб вони опам’яталися від своїх думок і не впали в канаву.

Вони “винаходять нові методи землеробства й архітектури й нові знаряддя й інструменти для всякого роду ремесел і виробництв, за допомогою яких, як вони запевняють, одна людина буде виконувати роботу за десятеро; протягом тижня можна буде спорудити палац із такого міцного матеріалу, що він простоїть вічно, не вимагаючи ніякого ремонту; всі земні плоди будуть дозрівати повсякчас року за бажанням споживачів… ” Проекти залишаються тільки проектами, а країна “наведена в запустіння, будинку в руїнах, а населення голодує й ходить у лахміттях”. Винаходу “улучшателей життя” просто сміховинні.

Один у сім років розробляє проект витягу сонячної енергії з… огірків. Потім можна буде користуватися нею для зігрівання повітря у випадку холодного й дощового літа. Іншої придумав новий спосіб будівлі будинків, починаючи з даху й кінчаючи фундаментом. Розроблено й “серйозний” проект по перетворенню людських екскрементів знову в живильні речовини.

Експериментатор в області політики пропонує для примирення ворогуючих партій розрізати голови конфронтуючих лідерів, міняючи місцями їхні потилиці. Це повинне привести до доброї згоди. Гуингнми і йеху У четвертій, заключній частині роману в результаті змови на кораблі Гулливер попадає на новий острів – у країну гуингнмов. Гуингнми – це розумні коні. Їхнє найменування – авторський неологізм, що передає іржання коня.

Поступово мандрівник з’ясовує моральну перевагу мовців тварин над його одноплемінниками: “поводження цих тварин відрізнялася такою послідовністю й доцільністю, такою обдуманістю й розважливістю”. Гуингнми наділені людським розумом, однак не знають людських пороків. Лідера гуингнмов Гулливер називає “хазяїном”.

І, як і в попередніх подорожах, “гість поневоле” розповідає хазяїнові про пороки, що існують в Англії. Співрозмовник не розуміє його, тому що нічого цього немає в “кінській” країні. У служінні в гуингнмов живуть злісні й мерзенні істоти – йеху. Вони зовні зовсім схожі на людину, тільки… Голих, Брудних, жадібних, безпринципних, позбавлених гуманних принципів!

У більшості черід йеху бувають свого роду правителі. Вони завжди є самими потворній і злісними у всій череді. У кожного такого ватажка буває звичайно фаворит (мазунчик), обов’язок якого полягає в тім, що він лиже ноги свого пана й усіляко прислужує йому. На подяку за це його іноді нагороджують шматком ослиного м’яса.

Цього фаворита ненавидить всю череду. Тому для безпеки він завжди перебуває біля свого пана. Звичайно він тримається у влади, поки не найдеться ще гірший. Як тільки він одержує відставку, відразу всі йеху обступають його й обдають із голови до ніг своїми випорожненнями.

Слово “йеху” стало в культурних людей позначенням дикуна, що не піддається вихованню. Гулливер захоплюється гуингнмами. Вони ж ставляться до нього насторожено: він занадто схожий на йеху.

А раз він – йеху, те й жити йому треба поруч із ними. Дарма герой подумував залишок днів своїх провести серед гуингнмов – цих справедливих і високоморальних створень. Головна ідея Свифта – ідея толерантності виявилася далекої навіть ім. Збори гуингнмов приймає рішення: вигнати Гулливера як приналежного до породи йеху. І герой у черговий – і останній!

– раз вертається додому, у свій садок у Редрифе – “насолоджуватися міркуваннями”.


Тема грошей у повісті гобсек.
Короткий зміст роману Подорожі в деякі віддалені сторони світу Лемюеля Гулливера, спочатку хірурга, а потім капітана декількох кораблів Свифта Д