Переказ поеми Мцири Лєрмонтова М. Ю
План переказу 1. Російський генерал привозить у монастир полоненої хворої дитини. 2. Через кілька років Мцири тікає з монастиря. Через три дні він знайдений. 3. Юнак розповідає своєму наставникові про дні, проведених на волі. 4. Мцири заповість поховати себе в саду, звідки видний Кавказ.
Переказ Кавказ. Російський генерал залишає полонену дитину, що занедужала в шляху (“Він знаком їжу відкидала й тихо, гордо вмирав”), у грузинському монастирі. Пройшли роки Мимовільний послушник цурався всіх: “Бродив безмовний, самотній, дивився, зітхаючи,
Але один раз осінньою ніччю юнак зник. Три дні його шукали, потім виявили “без почуттів” недалеко від монастиря. Мцири слабшав, худий і блідий, “начебто довга праця, хвороба иль голод випробував…
І близький став його кінець, тоді прийшов до нього чернець… ” Мцири сповідається: “Я мало жив і жив у полоні. Таких два життя за одну…
Я проміняв би, якщо б міг”. Його душу кликала “у той дивовижний мир тривог і битв, де в хмарах ховаються скелі, де люди вільні, як орли”. Мцири не просить про прощення, смерть
Як сон, проносяться перед ним спогаду про рідні гори, встає образ батька, відважного воїна з гордим поглядом. Мцири представляється дзенькіт його кольчуги, блиск зброї Згадує він і пісні своїх юних сестер, і вирішує будь-що-будь знайти шлях додому. “Ти хочеш знати, що робив я на волі? Жив – і життя моя без цих трьох блаженних днів була б печальней і хмурній неспроможної старості твоєї”. На волі Мцири любується дикою природою, спускається до гірського потоку, щоб угамувати спрагу, бачить молоду прекрасну грузинку: “морок очей був так глибокий, так повний таємницями любові, що думи палкі мої зніяковіли…
” Дівчина зникає. Мцири засипає й бачить її в сні. Прокинувшись, продовжує шлях, збивається з дороги. На галявині бачить барсів, вступає з ним у бій, перемагає його. “Але нині я впевнений у тім, що бути б міг у краї батьків не з останніх молодців”.
Борючись із барсом, Мцири сам стає подібний до дикого звіра: “Начебто сам я був породжений у сімействі барсів і вовків”. Мцири поважає свого супротивника: “Він зустрів смерть віч-на-віч, як у битві треба бійцеві!.. ” Тіло Мцири розідране пазурами барса, тому він розуміє, що до рідного будинку йому вже не добратися, і призначено загинути “у кольорі років, тільки-но глянувши на Боже світло”, і “унесть у могилу за собою тугу за батьківщиною святий”.
Мцири впадає в безпам’ятство. Його знаходять. Він не страшиться смерті, засмучений лише тим, що його не поховають у рідній землі. “На жаль!
– за кілька мінут між крутих і темних скель, де я в хлоп’яцтві грав, я б рай і вічність проміняв… ” Він просить поховати його в саду, звідки “видний і Кавказ”.