Історія створення роману “Петро Перший”

Як ми вже знаємо, ще в 1917 році Толстой намагався знайти розгадку цього в минулому. Тоді ця спроба закінчилася невдачею: ідеалістичний світогляд письменника привело його до помилкових висновків. Оповідання “День Петра” глибоко песимістичний. І справа не в тому, що Петро в очах автора – напівбожевільний деспот, а в очах народу – антихрист, що слідом за символістом Мережковським. Толстой інший раз наділяв великого державного діяча рисами дегенеративності. Джерело песимізму в тому, що Петро, на переконання автора, “однією своєю страшною

волею зміцнював держава, розбудовував землю”, що опори у нього немає. Помічники царя – пияки, злодії і шахраї, народ його не розуміє і проклинає, та й сам Петро керується не державними міркуваннями, а низинним почуттям дрібного хазяйчика, заздрять сусіди-куркуля.

“Що була Росія йому, цареві, господарю, що загорівся досадою і ревнощами: як це – двір його та худобу, наймити і все господарство гірше, дурніші сусідського? З перекошеним від гніву і нетерпіння особою прискакав господар з Голландії до Москви… Налетів з досадою, – бач, угіддя яке дісталося у спадок, не те, що у курфюрста бранденбурзького,

у голландського штатгальтера. Зараз же, в цей же день, все перевернути, перекроїти, обстригти бороди, надіти всім голландський каптан, порозумнішати, думати почати по-іншому “. І хоч тріснула зверху донизу вся іепробудность – вікно все-таки було прорубано, і свіжий вітер Еорвался у старі тереми, – сталося не те, чого хотів Петро: “Росія не увійшла, ошатна і сильна, на бенкет великих держав. А підтягнута їм за волосся, закривавлена і збожеволіла від жаху і відчаю, постала новим родичам в жалюгідному й нерівному вигляді – рабою “. При такому трактуванні особистості Петра і Петровської епохи цілком закономірна глибоко песимістична кінцівка оповідання: “І тягар цього дня і всіх днів, минулих і майбутніх, свинцевої тягою лягло на плечі йому, яка взяла непосильну людині тяжкість: одного за всіх”.

Восени 1928 року Толстой повернувся до образу Петра в п’єсі “На дибі” (“Петр Перший”). За дванадцять років, відділяли трагедію від оповідання, погляди письменника на Петровську епоху змінилися. Не примха господаря-самодура, а історична необхідність змушує царя проводити державні реформи. Але як і раніше глибоко трагічна романтична постать Петра, самотнього у своїй титанічній діяльності і, незрозумілого навіть близькими, прирікає заради держави на жертву всіх і все: народ, друзів, сина, дружину, себе. Ні автору, ні його герою неясно головне: “Для кого це?” А тому символічно звучить остання фраза Петра, який бачить, як гине справа його життя: “Страшний кінець”.

П’єса була написана Толстим “з нальоту”, у два з лишком місяця (закінчена 12 грудня 1928), без детального вивчення історичних матеріалів, без глибокого проникнення в суть епохи. У ній залишилися ще виразні сліди впливу реакційних писань Мережковського. Все це призвело до того, що п’єса вийшла символічно-романтичної, та ще рясно присмаченою натуралістичними деталями. Сам Толстой про неї пізніше відгукувався зневажливо, справедливо вказуючи, що у трагедії “На дибі” “не було справжнього вивчення матеріалу”, а тому виявилося “багато романтики” і Петро “пахнув Мережковським”.

Завершивши п’єсу, Толстой збирався написати повість про Петра і після серйозної підготовки взявся за неї в лютому 1929 року. “Повість починає розгортатися так, як я того хотів”,-повідомляв він В. П. Полонському 22 лютого. Через місяць Толстой йому ж пише: “Мені здається, Ви будете задоволені Петром, кращого я не писав. Але це так важко, що іноді приходиш у відчай “. Вже на другому розділі письменник зрозумів, що виходить не повість, а роман, і до того ж – багатотомний. 2 травня 1929 він зізнався: “Почавши працювати над Петром, я думав все укласти в одній книзі, тепер бачу своє легкодумство”. Правда, письменник вважав ще, що в третій (за тодішнім планом – останньої) чолі першої книги буде зображена “Голландія, страта стрільців, історія з Монс, початок Північної війни і підстава Петербурга”. Закінчити цю частину Толстой обіцяв у липні 1929 року. Однак робота перекинула ці розрахунки. Перша книга “Петра” була закінчена лише 12 травня 1930 року, і остання, сьома глава завершується стратою стрільців. Інші пункти плану склали зміст другої книги, яку Толстой писав з грудня 1932 року по 22 квітня 1934 року. Над третьою книгою епопеї письменник почав працювати 31 грудня 1943 року і встиг довести її до шостого розділу.

У різні роки Толстой по-різному мав намір закінчити роман-епопею. У свій час він хотів показати в останній книзі смерть Петра, короткочасне торжество феодальної реакції і завершити зображенням іншого великого сина російського народу – М. В. Ломоносова, давши тим самим оптимістичну перспективу російської історії після Петра. Вже працюючи над третьою книгою, Толстой у листі В. Б. Шкловсько від 21 листопада 1944 року повідомляє: “Роман хочу довести тільки до Полтави, може бути до Прутського походу, ще не знаю. Не хочеться, щоб люди в ньому постаріли, – що мені з ними зі старими робити? “Смерть перешкодила письменникові довести монументальну працю до кінця. Але незважаючи на це, епопея про Петра – одне із самих цільних, завершених творів самого Толстого і вершинне досягнення світового історичного роману.

Науковий історизм допомогли Толстому вловити основні закономірності Петровської епохи. А знайдені закономірності в свою чергу висвітлювали новим світлом уже знайомий конкретний історичний матеріал, дозволяли не тільки представити в уяві прочитане, а й доповнити власною фантазією. І справжні історичні особистості, і створені уявою письменника фігури починали рухатися, розмовляти, думати – жити повнокровним життям.

Як великому художникові Толстому було властиво уміння “галлюцініровать”, тобто жваво представляти в своїй уяві зображуване. Сам Толстой вважав, що ця якість можна і потрібно розвивати в собі, оскільки воно є неодмінною умовою літературної майстерності взагалі. “Це закон для письменника, – стверджував він, – створювати твору шляхом внутрішнього бачення тих предметних, які вони описують.

Стало бути, треба в собі виробити цю здатність бачення. Потрібно над собою працювати в цьому відношенні.

Поведінка будь-якого, навіть мимохідь, в одній сцені окресленого персонажа обумовлено у Толстого психологічно, а психологія людини, у свою чергу, визначається і ходом історії, і положенням даної особи в навколишньому світі, і конкретними обставинами, в яких він живе і діє. При цьому письменник, створюючи образ, враховує найдрібніші деталі, висуваючи іноді на перший план такі, які сучасному читачеві можуть здатися другорядними, малозначними. Ось, наприклад, дуже коротка, всього в одну сторінку сцена, в якій Петро в присутності дяка Андрія Андрійовича Вініуса приймає купця Жигуліна. Багатий і розумний купець, очевидно, досить багато чув про Петра, бо він не гепається в ноги царю і не молить, стукаючи лобом об підлогу, як мало би бути раніше, а лише кланяється. Для нього, російської людини з низів, що виріс у свідомості, що цар – це земний бог, наказ Петра сісти в його присутності звучить дико. Проте ж і Петро – не такий цар, як були: якою б “цар всія Русі” зглянувся до розмови з безрідним, незнатних родин купцем, приймав його особисто, так ще без бояр, без візантійської пишноти, при одному дяка, в зубожілому будиночку на березі Двіни, не в розкішному вбранні, – у полотняні, забрудненої смолою сорочці, з засуканими по лікоть рукавами? Але Жигулін-“купчина”, він звик до всякого в торгівлі – прикидатися байдужим, лицемірити, приховувати свої почуття: перша заповідь купця “не обдуриш – не продаси”.

І тому Жигулін майже не видає душевного сум’яття (“тільки ворухнув бровами”), видно лише сповільненість, обережність у рухах (“сів з великим пильнуванням”), чутна стриманість у словах. Все ж таки, викладаючи по-діловому, без зайвих слів прохання, купець не забуває по-своєму пообіцяти і царю вигоду – “своєму послужимо”.


1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)

Історія створення роману “Петро Перший”